zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ATOMOVÝ REAKTOR NA CHALOUPKÁCH

28.04.2010
Energie
ATOMOVÝ REAKTOR NA CHALOUPKÁCH

Kněžice - Nejrůznější druhy energie včetně vodní, větrné, tepelné i atomové mohli vyzkoušet návštěvníci nedělního Dne Země na Chaloupkách.

Nádherné počasí přilákalo na Den Země na Chaloupkách na 600 návštěvníků, především rodin s dětmi. A protože ústředním tématem letošní tradiční akce byla energie, odnášeli si návštěvníci ze Dne Země větrníky, mlýnky na potok, balónky, sluníčka a kovářské nebo keramické výrobky.

Na sále probíhaly energetické pokusy, například funkční model atomového reaktoru, kdy atomem urany byly pastičky na myši a neutronem pingpongový míček. Návštěvníci vyráběli lopatky pro větrnou elektrárnu, pozorovali raketový pohon nebo si mohli vyrobit baterii z citrónu.

"O umělecké vstupy se postaral Okřešánek s jarním pásmem probouzení přírody, atmosféru dotvářela kytara, harmonika a kramářské písně", přiblížil svátek Země Martin Kříž, vedoucí střediska Chaloupky. Opět se návštěvníci vozili na bryčce nebo na hřbetě koně, mohli se podívat na stříhání ovcí, nakoupit na bleším trhu.

"Atrakcí bylo i rozdělávání ohně nejrůznějšími způsoby (křesadlo, lupa a luk), vzlet ručně vyráběného horkovzdušného balónu, Tai-či nebo čajovna v třešňovém sadu," doplnil Kříž. Součástí akce bylo i předání cen za 4. kolo malé energetické akademie. Akci podpořilo Ministerstvo Životního prostředí a EO.N společně s Radou dětí a mládeže kraje Vysočina.


Více informací poskytne:
Martin Kříž, martin.kriz@chaloupky.cz, 775 740 221, 568 870 359

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí