zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mexický záliv bojuje s ropnou katastrofou

28.04.2010
Havárie
Mexický záliv bojuje s ropnou katastrofou

Z vrtu pod mořem uniká ropa, ekologové se bojí znečištění pobřeží. Záchranná operace může trvat i tři měsíce, varuje těžařská firma BP.

Poblíž amerického pobřeží, v Mexickém zálivu, se odehrává největší záchranářská akce za dvacet let. Z hloubky kilometru a půl pod hladinou už několik dnů vytéká do moře asi tisíc barelů (tj. 160 tisíc litrů) ropy denně z havarované plošiny britské ropné společnosti BP.

Rychle se šířící skvrna dosáhla včera přibližně stejné rozlohy jako asijský Hongkong, tedy přes tisíc kilometrů čtverečních.

I když není jasné, jaké množství ropy se už do moře dostalo, jde podle listu Wall Street Journal zřejmě o největší únik ropy do Mexického zálivu za nejméně deset let a pobřeží amerického státu Louisiana se bojí ekologické katastrofy.

"Jednoznačně ten únik ropy je velmi vážný," řekla kontradmirálka Mary Landryová z americké pobřežní stráže.

S doposud nejhorší ropnou katastrofou v americké historii se ale nynější situace zatím nedá srovnávat. Tehdy, v roce 1989, se u břehů Aljašky vylilo 260 tisíc barelů ropy z tankeru Exxon Valdez.

Plošina Deepwater Horizon explodovala a zřítila se do moře minulý týden. Únik ropy však záchranáři zjistili až v sobotu.

Komplikovaná záchrana

Likvidaci katastrofy komplikuje špatné počasí - několikametrové vlny, bouřky a déšť.

Ropná společnost se od včerejška pokouší vyřešit problém s pomocí podmořských robotů. Prostřednictvím dálkově ovládaných strojů vybavených kamerami chce britská firma BP aktivovat 450 tun těžké zařízení na mořském dně, určené k uzavření vrtu.

Operace, která potrvá nejméně den, má ale nejistý výsledek.

"Je to velmi složitý úkol, který nemusí být úspěšný," prohlásil operační šéf těžařského oddělení firmy, Douf Suttles.

V případě neúspěchu se ropná společnost pokusí uskutečnit alternativní vrt a vpravit do poškozeného hustou tekutinu, která by zablokovala další unikání ropy. Nevýhodou tohoto postupu je, že může zabrat dva až tři měsíce.

Poslední možností, o níž BP uvažuje, je pokrýt oblast pod vodou obrovskou nornou stěnou, která by nasála unikající ropu a poté byla odčerpána na loď. Protože ropa je lehčí než voda, pomalu stoupá k hladině.

Rozbouřené moře ale způsobuje, že ropa mísící se s vodou vytváří přilnavou emulzi, kterou nelze likvidovat lehce. "Vypadá to téměř jako našlehaná čokoládová pěna. Je opravdu těžké to sbírat," řekla záchranářka Nancy Kinnerová.

Obavy ekologů

Ropná skvrna se nachází přes padesát kilometrů od pobřeží Louisiany, potrvá nejméně tři dny, než může začít ohrožovat pobřeží. Počasí ji ale zatím drží v bezpečné vzdálenosti.

"Velmi záleží na tom, jak dlouho bude únik ropy trvat," řekl listu Wall Street Journal odborník z Kalifornské univerzity Keith Clarke. "Nejhorším scénářem by bylo zničení mořského života, obzvlášť ptáků a mořských savců."

Příčina havárie není známá, ale odborníci mají za to, že byla způsobena lidskou chybou, jak tomu obvykle bylo při podobných neštěstích na ropných plošinách v minulosti.

plosina havarie

Havárie plošiny

Co se stalo

Exploze na plošině Deepwater Horizon u pobřeží Louisiany se odehrála minulý týden, z úterý na středu. Plošina začala hořet, v pátek se přes pokusy záchranářů potopila. V sobotu americké úřady oznámily, že z vrtu v hloubce 1500 metrů uniká ropa.

Ekologické škody

Skvrna se drží ve vzdálenosti asi padesát kilometrů od pobřeží. Záchranáři se ji pokoušejí rozptýlit a zároveň zastavit únik další ropy. BP, dříve British Petroleum, nasadila na likvidaci havárie 700 odborníků, pět letadel, 32 lodí a téměř 320 kilometrů norných stěn.

Lidské ztráty

V okamžiku výbuchu bylo na těžební plošině 126 dělníků. Čtyři jsou těžce zraněni, další lehce, jedenáct lidí se stále pohřešuje. Pokud se potvrdí, že jsou po smrti, bude to nejhorší nehoda tohoto typu v USA za čtyřicet let.


Boj s ropou

Z vrtu pod ropnou plošinou Deepwater Horizon, která explodovala, uniká ropa. Ropná skvrna se od pátku rozrostla pětadvacetkrát. Společnost British Petroleum nasadila na likvidaci havárie pět letadel, 32 lodí a téměř 320 kilometrů ponorných stěn.

AUTOR: Lucie Beranová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí