zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Euroregion Nisa projevil zájem o odpadní teplo z polské elektrárny Turów

29.04.2010
Energie
Euroregion Nisa projevil zájem o odpadní teplo z polské elektrárny Turów

Rada Euroregionu Nisa se v Liberci v pátek zabývala možností využívat odpadní teplo z polské elektrárny Turów a záměr přijala plným počtem hlasů. Jednatel české části Euroregionu Nisa řekl agentuře Mediafax, že myšlenka využití elektrárny Turów vznikla již před patnácti roky.

"K novému rozhodnutí přivedla starosty Euroregionu Nisa nedávná zpráva ředitele polské elektrárny Romana Walkowiaka, který se nebrání znovuobnovení jednání o možných dodávkách tepla do českých příhraničních měst. Předtím nikdy nenastala žádná konkrétní dohoda nebo realizace konkrétních projektů," řekl agentuře Mediafax jednatel Euroregionu Nisa Jaroslav Zámečník.

"Rada Euroregionu Nisa se rozhodla zřídit energetickou agenturu, která by se měla zabývat Turówem i dalšími energetickými projekty," připojil předseda ERN Petr Skokan. "Elektrárna Turów bude fungovat nejméně 40 let a doprava levného tepla do měst bude ekonomicky výhodná pro obyvatele i samosprávy," dodal.

Ke konkrétní realizaci této myšlenky vede podle něho ještě dlouhá cesta a značné investice do vybudování horkovodu z Turówa až do Liberce nebo Jablonce nad Nisou. Podmínkou je také, aby dopravené teplo bylo levnější, než které dodávají místní české teplárny. Tím vším se bude již v dalších měsících zabývat Energetická agentura Trojzemí.

Pavel Smrž, smrz@mediafax.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí