zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zástupci evropských zemí se v Newcastlu radili k místní Agendě 21

30.04.2010
Urbánní ekologie
Zástupci evropských zemí se v Newcastlu radili k místní Agendě 21

Jak jednotlivé evropské země přistupují k podpoře udržitelného rozvoje na místní úrovni, bylo hlavním tématem dalšího setkání v rámci tzv. Kulatého stolu MA21, které se tentokrát uskutečnilo v anglickém Newcastlu upon Tyne ve dnech 13.-14. dubna 2010. Akci organizovala ICLEI, mezinárodní asociace místních samospráv k udržitelnému rozvoji. Zástupci národních institucí a asociací měst, obcí a regionů zde diskutovali aktuální vývoj v oblasti MA21 a vzájemně si vyměňovali zkušenosti.

Kulatý stůl hostila Northumbria University v Newcastlu a zúčastnilo se jej celkem 15 zemí a přibližně 30 účastníků. Českou republiku reprezentovala zástupkyně Ministerstva životního prostředí a zástupce Národní sítě Zdravých měst ČR. Za ČR byla představena zejména činnost Pracovní skupiny při RVUR, která zaštiťuje postup v rámci MA21 na národní úrovni, dále pak unikátní systém finanční podpory MŽP, a také aktualizovaná sada Kritérií MA21, kterou ostatní účastníci ocenili jako propracovaný systém hodnocení MA21 pro všechny úrovně municipalit. Setkání potvrdilo velkou pestrost přístupů k podpoře místní udržitelnosti i posun v řadě zemí směrem k problematice klimatických změn; MA21 je pak jednou z řady strategií či programů. Mezinárodní asociace ICLEI zde rovněž oznámila svůj záměr vytvořit publikaci k dvacátému výročí Summitu Země (Rio de Janeiro 1992), která by shrnovala klíčové změny v rámci MA21 ve všech zemích světa.

Na Kulatý stůl navázala související akce ICLEI s názvem "Informed Cities Forum", bližší informace naleznete na tomto odkazu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí