zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vědci chtějí ochránit Tatry před úředníky

01.05.2010
Chráněná území
Vědci chtějí ochránit Tatry před úředníky

Proti záměru ministerstva životního prostředí zmírnit ochranu Tater se postavila veřejnost i odborníci.

Doslova šok vyvolal nedávný návrh slovenského ministerstva životního prostředí na rozdělení Tatranského národního parku na nové zóny. Ačkoliv resort tvrdí, že mu jde především o ekologický záměr, ukazuje se, že opak bude zřejmě pravdou. Ke slovu mají přijít dřevorubci a hlavně developeři.

S kácením stromů se počítá dokonce i v Zadní Polaně, unikátním pralese chráněném UNESCO. Podle úředníků je tu těžba dřeva jedinou možností, jak zabránit "ekologické katastrofě zapříčiněné přemnožením lýkožrouta".

Návrh vypracovala komise resortu vedená státním tajemníkem Jaroslavem Jadušem (HZDS). Ta také tvrdí, že jedním z aspektů nového rozdělení je i "zkvalitnění služeb ve střediscích cestovního ruchu".

Sjezdovky a rekreační zařízení

Ministerská představa umožňuje i výstavbu sjezdovek a rekreačních zařízení v chráněných oblastech. Počítá s přesunutím 8800 hektarů z nejpřísněji chráněného území do méně chráněných zón. O různé části by mělo přijít Štrbské pleso, Solisko, Koprová dolina, Spálený žlab a další. Kolik a na co má být vyčleněno, veřejnost neví.

"Dokument je tajný. Odvolávání se na rozvoj cestovního ruchu považuji za absurdní," řekl HN šéf ochranářského sdružení VLK Juraj Lukáč. "Samotní developeři tvrdí, že budou snižovat počet lůžek a zvyšovat kvalitu služeb. Vidím za tím různé zájmy jen ne rozvoj cestovního ruchu. Je to snaha vytunelovat evropské fondy," nebere si Lukáč servítky.

tatry

Ochranáři dokonce o víkendu stanovali na protest proti plánům úředníků přímo v centru Bratislavy. Zájem lidí o jejich argumenty byl mimořádný. Přidávali se k nim i někteří turisté, především z Česka a Polska.

"Takové snahy jsou snad všude. Tatry jsou nám blízké. Vlastně je jedno, ve které zemi má příroda ustoupit investorům. Je třeba ji bránit," řekl HN Petr Šulík z Prahy.

Zděšení akademici

Návrh ministerstva doslova vyděsil Slovenskou akademii věd (SAV), především odborníky z Botanického ústavu v Bratislavě. Ten veřejně označil ministerské snahy za krátkozraké a především podporující "sobecké zájmy úzké skupiny lidí".

"Cítili jsme morální povinnost vyjádřit se. Jde o velmi vážný odborný problém, který má celospolečenský dosah... Vyzvali jsme vládu, aby návrh ministerstva neschválila a připravila nový, na kterém by se podíleli i odborníci," konstatoval předseda sněmu SAV Karol Iždinský.

K výzvě se přihlásilo téměř 170 vědců.

AUTOR: Renata Havranová
AUTOR-WEB: www.ihned.cz
od naší zpravodajky z Bratislavy

Delší verzi článku si přečtěte na www.zahranicni.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí