zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zemědělci v obci Račiněves na Litoměřicku plánují bioplynovou stanici

04.05.2010
Bioplynové stanice
Zemědělci v obci Račiněves na Litoměřicku plánují bioplynovou stanici

Vystavět novou bioplynovou stanici chtějí ve svém areálu zemědělci v obci Račiněves na Litoměřicku, záměr a jeho vliv na životní prostředí už posuzují úředníci ústeckého kraje.

Plánovaná bioplynová stanice by měla mít elektrický výkon 750 kW a tepelný výkon 696 kW. Zemědělci budou moci takto zpracovávat až 13 500 tun vstupních surovin za rok.

"Záměr má za úkol vyřešit otázku získávání elektrické a tepelné energie ze zpracování biologicky rozložitelných vstupních surovin, které jsou cíleně pro daný záměr pěstovány a které nejsou vedeny v režimu odpadů," stojí v materiálu odeslaném k posudku. Začít stavět by se mohlo v prvním kvartálu 2011, hotovo by mělo být o rok později.

Podle profesní organizace podporující rozvoj využívání biomasy jako obnovitelné suroviny CZ Biom je v Česku zhruba osm desítek bioplynových stanic, dalších 30 projektů se připravuje. Nejvíce stanic je na jihu Moravy (15) a v Plzeňském kraji (10). Výkupní cena elektřiny ze stanice je 4,12 Kč/kWh, návratnost investice se pohybuje kolem osmi let.


Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí