zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nádob na bioodpad přibývá. V Kolíně investují 10 milionů

06.05.2010
Bioodpady
Nádob na bioodpad přibývá. V Kolíně investují 10 milionů

V Kolíně se objeví 600 nových nádob na bioodpad. Společnost AVE Kolín se od června rozhodla rozšířit služby o jeho plošný sběr. Očekává, že by tak dvou let mohlo klesnout množství komunálního odpadu zhruba o 15 procent, řekl dnes novinářům jednatel společnosti Jan Mareš.

Celkové náklady na projekt jsou údajně 10,5 milionu korun. Firma na něj požádala o evropskou dotaci, která by mohla pokrýt až 40 procent. V první fázi společnost AVE Kolín rozmístí 600 nádob na bioodpad o objemu 240 litrů v městské části Sendražice a dalších 150 nádob v Kolíně 2. Rozšíření služeb se do cen za svoz komunálního odpadu zatím nepromítne.

Popelnice s bioodpadem se budou vyvážet zatím jednou za 14 dnů, v případě potřeby i jednou týdně. "Podle plánu odpadového hospodářství by se měl postupně do konce příštího roku sběr bioodpadu rozšířit v celém městě," dodal Mareš. Součástí projektu je kromě pořízení kontejnerů na bioodpad i nákup nového svozového auta. Speciální vůz, který má také technologii na vymývání popelnic, stojí kolem 5,3 milionu korun.

Mezi bioodpad patří mimo jiné tráva, plevel, seno a sláma, dřevní hmota, hobliny, padané ovoce, zbytky zeleniny, listí a větve. Nepatří mezi něj třeba hnijící ovoce a zelenina, pleny, odřezky masa a kosti, oleje, zbytky potravin, uhelný popel či podestýlky od drobných domácích zvířat. Bioodpad se bude vozit na skládku v Čáslavi, kde se bude kompostovat. Vzniklý materiál se pak použije na překrytí skládky.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí