zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V pořadí již čtvrtý velký projekt byl schválen Evropskou komisí

06.05.2010
Sanace, staré zátěže
V pořadí již čtvrtý velký projekt byl schválen Evropskou komisí

V pořadí již čtvrtý velký projekt byl schválen Evropskou komisí. Projekt "Sanace a rekultivace staré ekologické zátěže státního podniku DIAMO na lokalitě Mydlovary - chemická úpravna a odkaliště K IV/D" byl podán jako individuální projekt v rámci 1. výzvy v oblasti prioritní osy 4 - Zkvalitnění nakládání s odpady a odstraňování starých ekologických zátěží. V průběhu administrace se tento projekt stal velkým projektem a byl předložen Evropské komisi, kde byl dne 21. 4. 2010 schválen.

Projekt řeší konkrétně likvidaci kontaminovaných objektů bývalé chemické úpravny uranových rud a rekultivaci jejího odkaliště KIV/D v Jihočeském kraji. Chemická úpravna byla jedním ze tří hlavních center chemického zpracování uranových rud v České republice, která byla v provozu v letech 1962-1991. Po ukončení těžby uranových rud byla úpravna uzavřena a byly zde umístěny náhradní výroby. Od roku 1994 jsou výrobní objekty nevyužívané.

Projekt se skládá ze dvou podprojektů:

a) Likvidace a sanace kontaminovaných objektů bývalé chemické úpravny uranových rud
V rámci tohoto podprojektu budou odstraněny kontaminované budovy v areálu chemické úpravny a odtěžena a nahrazena kontaminovaná zemina.

b) Sanace a rekultivace odkaliště KIV/D
Tento podprojekt zahrnuje dokončení tvarování terénu, provedení těsnicího prvku odkaliště, provedení krycí vrstvy a provedení biologické rekultivace s předpokladem budoucího zemědělského využívání území. Cílem je snížení vsakování povrchových vod do tělesa odkaliště KIV/D na minimum a snížení kontaminace podzemních vod.

Projekt v číslech
Celkové výdaje na projekt: 705 095 534 Kč včetně DPH
Celkové způsobilé výdaje: 550 531 845 Kč
Příspěvek FS: 467 952 068 Kč
Příspěvek SFŽP ČR: 27 526 592 Kč

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí