zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ropná skvrna ohrožuje klimatický balíček

07.05.2010
Havárie
Klimatické změny
Ropná skvrna ohrožuje klimatický balíček

Ropná skvrna v Mexickém zálivu může v americkém Kongresu zabránit schválení klimatického balíčku. Je totiž pravděpodobné, že zákonodárci budou chtít v souvislosti s ekologickou havárií zrušit návrh na rozšíření těžby ropy v amerických pobřežních vodách, který zákon obsahoval. Rozšíření těžby přitom bylo podmínkou pro získání hlasů některých republikánů, které demokraté potřebují pro schválení normy v Senátu. Napsala to včera agentura Reuters.

Klimatický balíček patří mezi priority vlády amerického prezidenta Baracka Obamy. Má stanovit emisní limity pro některá průmyslová odvětví ve Spojených státech, aby se snížila produkce plynů způsobujících klimatické změny, a podpořit výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Řada republikánů s emisními limity nesouhlasí, protože podle nich omezí konkurenceschopnost americké ekonomiky. Proto Obama do klimatického balíčku přidal některé doplňky, které mu měly podporu opozice získat. Především to bylo rozšíření těžby ropy dál od pobřeží, to ale nyní kritizují senátoři z řad Obamových demokratů.

"Prezidentův návrh na námořní těžbu ropy je předem mrtvý," řekl floridský senátor Bill Nelson. Florida je jedním ze států, které ohrožuje ropná skvrna vzniklá po potopení těžební plošiny v Mexickém zálivu.

Britské společnosti BP se podařilo včera zakrýt jedno ze třech míst úniku ropy do Mexického zálivu. Uzavření nejmenšího místa úniku ropy na porušeném potrubí prý ovšem zřejmě výrazně neomezí celkový objem vytékající ropy. Nyní do moře denně uniká na 800 000 litrů ropy a skvrna na hladině ohrožuje pobřeží USA

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí