zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Města (nejen) na Liberecku žádají otevření programu Zelená úsporám

10.05.2010
Dotace - Zelená úsporám
Urbánní ekologie
Města (nejen) na Liberecku žádají otevření programu Zelená úsporám

Starostové zejména menších měst a obcí v Libereckém kraji by uvítali, kdyby se program Zelená úsporám otevřel i pro samosprávy. Třeba v Desné na Jablonecku zatím marně žádají o dotace na zateplení základní školy a rádi by s pomocí programu zateplili i městské panelové domy, uvádí starosta Desné Marek Pieter. Program Zelená úsporám zatím poskytuje dotace jen na zateplování rodinných nebo družstevních domů a na změny vytápění. Celkově se předpokládá, že bude z programu rozděleno 25 miliard, zatím je vyčerpána zhruba desetina.

I proto nová ministryně životního prostředí Rut Bízková nedávno oznámila, že chce dát z programu čtyři miliardy korun na zateplování veřejných budov v majetku měst a obcí. Program Zelená úsporám by jim chtěla jednorázově otevřít ve druhé polovině roku 2010. Města by tak mohla získat peníze na zateplování škol nebo ústavů péče pro seniory. V Semilech by radnice ráda s pomocí zelených dotací financovala připravovanou přestavbu mateřské školy Pod Vartou. "Budova je ve velmi špatném stavu, připravujeme proto projekt, který počítá s postupnou demolicí objektu a výstavbou nové moderní nízkoenergetické mateřské školy," řekl starosta Jan Farský.

Zatím však mohou dotace žádat jen vlastníci rodinných domů nebo bytová družstva. Zájem v Libereckém kraji zatím není velký, i když žádostí přibývá. Nyní byl v Liberci nájemníkům předán první družstevní panelový dům zateplený právě se zelenou dotací. Spravuje ho SBD Sever, které už od roku 2005 investovalo do zateplování svých panelových domů desítky milionů korun s využitím dotací z programu Panel. "Zateplili jsme zatím zhruba polovinu z 200 domů v naší správě, další bychom chtěli zateplit v nejbližších letech právě za přispění programu Zelená úsporám," řekl předseda družstva Petr Černý.

Zateplení pláště včetně výměny oken u právě dokončeného domu stálo 6,5 milionu korun, z toho 2,1 milionu dal program Zelená úsporám. Zbytek zaplatilo družstvo z úvěru, který budou splácet obyvatelé bytů. Peníze se jim ale vrátí, na vytápění by měli podle odhadů ročně ušetřit v průměru kolem 6000 až 8000 korun. "Jaké úspory to skutečně přinese, ukáže až příští zima, z jiných podobných projektů ale víme, že se úspory pohybují kolem 35 procent, a někde se náklady snížily i na polovinu," řekl Luboš Baloun ze stavební společnosti Syban.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
21
7. 2017
21-22.7.2017 - Přednáška, diskuse
Praha 6, FTVS UK a Divoká Šárka
INISOFT s.r.o.
27
7. 2017
27.7.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí