zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Berounská radnice bude lidem rozdávat kompostéry na bioodpad

11.05.2010
Bioodpady
Berounská radnice bude lidem rozdávat kompostéry na bioodpad

Berounská radnice zakoupila padesátku kompostérů, které bude rozdávat zájemcům. Jde o součást plnění plánu odpadového hospodářství města, sníží se tak množství biologicky rozložitelného odpadu, který nyní končí na skládce. ČTK to sdělila mluvčí radnice Jitka Soukupová.

Kompostéry budou moci získat zdarma majitelé či uživatelé rodinných domů. Jedinou podmínkou je to, že jejich domek či zahrada jsou na území Berouna. Nádoby budou přidělovány v pořadí, v jakém se zájemci přihlásí. Za kompostéry o objemu 400 litrů radnice zaplatila 36 000 korun.

S tříděním a likvidací bioodpadů začalo město v roce 2008, kdy tam Středočeský kraj zahájil svůj pilotní projekt. Byla pro něj vybrána lokalita Černý vršek, odkud lidé vozí nejvíce odpadů z údržby zahrad, a sídliště Hlinky, Parkán, Litava a Velké sídliště s velkým výskytem biologických odpadů z provozu domácností. Lidé z Černého vršku zdarma obdrželi 100 plastových kompostérů, na sídlištích bylo instalováno 175 speciálních nádob na bioodpad.

Bioodpad, jehož zpracováním lze získat kompost s bohatým zdrojem organických živin, nyní tvoří velkou část komunálního odpadu. Nový postup je nejen ekologičtější, ale také mnohem levnější. Do nádob na bioodpad patří například zbytky zeleniny a ovoce, vaječné skořápky, čajové sáčky, kávová sedlina, zbytky jídel, pečiva, tráva, listí, zbytky rostlin, piliny a vystydlý dřevěný popel.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí