Sobota, 20. dubna 2024

"Nechám zbourat Horní Jiřetín. Já žiju v Praze," říká z upravených billboardů Paroubek

"Nechám zbourat Horní Jiřetín. Já žiju v Praze," říká z upravených billboardů Paroubek

Politováníhodnou mezeru v předvolebním marketingu severočeské ČSSD dnes v dopoledních hodinách vyplnili dobrovolníci Greenpeace a místního sdružení Kořeny. Upravili billboardy Jiřího Paroubka tak, aby lépe odpovídaly jeho aktuálním postojům: Jeho předvolební sliby nahradili slogany "NECHÁM ZBOURAT HORNÍ JIŘETÍN. JÁ ŽIJU V PRAZE!" a "JDE MI O UHLÍ, NE O LIDI". Na Paroubkových billboardech v Litvínově se pak odpoledne objeví "VÍCE PRACHU A HLUKU Z TĚŽBY PRO LITVÍNOV" a " BUDU TU ŽÍT NA HRANĚ JÁMY".

paroub

Lídr sociální demokracie chce zbourat Horní Jiřetín a Černice, a otevřít tak těžebním firmám cestu k uhlí pod nimi. Z jeho předvolebních plakátů se však volič tuto skutečnost nedozví.

"Vyhánění lidí z domovů není program hodný nejstarší české demokratické strany," uvedl dnes Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR a dodal: "Pan předseda Paroubek se bohužel vyhýbá jasné odpovědi na otázku, zda je pro něj přijatelné kvůli uhlí vyvlastňovat, či nikoliv. Pokud nikoliv, neměl by podporovat prolomení limitů, které lidi v Horním Jiřetíně před vyvlastňováním spolehlivě chrání. Pokud ano, měl by přestoupit do KSČM."

Platné usnesení Pithartovy vlády o limitech těžby č. 444/1991, potvrzené usnesením Topolánkovy vlády č. 1176/2008, chrání vlastníky v Horním Jiřetíně a Černicích mj. i proti vyvlastnění. V případě prolomení limitů by uhlobaroni z Czech Coal mohli proti těm, kteří nebudou ochotni své domovy prodat, použít platné ustanovení horního zákona z roku 1988 (1), jež vyvlastňování umožňuje.

Většina vlastníků přitom své domy opustit nehodlá. Ondřej Hogen z občanského sdružení Kořeny to dnes potvrdil: "Moje rodina žije v Horním Jiřetíně již od 19. století. Svůj domov nikdy neprodáme a většina sousedů to vidí stejně. Pražáci nám nemají co bourat město, navíc kvůli uhlí, které není potřeba." Letos zveřejněná energetická koncepce "Chytrá energie" potvrdila, že české domácnosti a průmysl mohou mít dostatek energie, aniž bychom museli rozšiřovat uhelné doly či zvyšovat naší závislost na dovozu ruského plynu. (2)

Jiří Paroubek se netají svým postojem, že by limity rád prolomil. Aby se vyhnul odpovědnosti za toto nepopulární rozhodnutí, odvolává se na krajské referendum. "Referenda o limitech se nebojíme, průzkumy veřejného mínění jednoznačně ukazují, že pokud by se konalo zítra, drtivou většinou bychom vyhráli", vysvětluje Hogen, "ale věčné zpochybňování limitů ze strany politiků jako je pan Paroubek způsobuje, že stále žijeme v nejistotě." (3)

Při akci nebyly billboardy nijak poškozeny - odstranění jejich nových částí je snadné a původní obsah pod nimi nijak neutrpěl. "Nejde o žádný vandalismus, ale legitimní projev občanské neposlušnosti, za který jsme samozřejmě připraveni nést následky," uvedla tisková mluvčí Greenpeace Lucie Jakešová a dodala: "Budeme pokračovat v dalších městech a nepřestaneme, dokud se pan Paroubek k otázce vyvlastňování jasně nevyjádří. Zaměříme se i na méně významné politické spojence uhlobaronů - KSČM, Suverenitu, a Zemanovce."

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů