zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jeden z pachatelů znečištění Hostavického potoka byl dopaden díky kamerovému systému

17.05.2010
Voda
Havárie
Šlendryján
Jeden z pachatelů znečištění Hostavického potoka byl dopaden díky kamerovému systému

Dne 11. dubna 2010 zjistili pracovníci odboru ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy při kontrole kvality vody v Hostavickém potoce jeho znečištění tuky a dalšími látkami. Ty se dostaly do potoka Štěrboholskou svodnicí, do které ústí výpust dešťové kanalizace z několika průmyslových areálů, mimo jiné i z areálu Pražských služeb, a.s., v Malešicích.

Městská část Praha 15 a Městská část Praha 14 společně s odborem ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy ihned zahájily místní šetření a vyzvaly Pražské vodovody a kanalizace, a.s., (PVK), aby provedly kamerový průzkum dešťové kanalizace a zjistily zdroj znečištění. Ukázalo se, že pachatelů bude zřejmě několik. Jako prvního se podařilo s pomocí monitorovacího systému, kterým Pražské služby celý svůj areál sledují, identifikovat znečišťovatele v areálu této firmy.

Pachateli jsou zaměstnanci nájemce části areálu Pražských služeb z firmy SEZAKO, kteří ještě dne 14. 4. a 15. 4. (dle údajů z monitorovacího systému) vypustili do dešťové kanalizace zbytky z cisteren, běžně používaných při čištění lapolů (jímky na zachycení odpadů z restaurací). Snažili se tak zahladit stopy po "černých vývozech" jímek, které provedli bez vědomí zaměstnavatele.

Radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Ing. Vladislav Mareček zkonstatoval: "Celá záležitost je v tomto konkrétním případě ukázkou politováníhodného selhání jednotlivců, kteří poškodili dobré jméno zaměstnavatele a pronajímatele a především ohrozili křehký ekosystém Hostavického potoka. Díky kvalitní monitorovací technologii a pravidelnému sledování kvality vody byl pachatel rychle odhalen. Náprava bude bezprostředně následovat."

Firma SEZAKO se k odpovědnosti ihned přihlásila. Na její náklady byla okamžitě vyčištěna vlastní vpust v areálu Pražských služeb a následně bude, po ukončení šetření, provedeno i vyčištění celé Štěrboholské svodnice.

Ředitel závodu Malešice Pražských služeb Aleš Bláha dodal: "Abychom zabránili podobným excesům, budeme přímo v areálu provádět pravidelné odběry z vpustí dešťové kanalizace, které by společně s kamerovým systémem měly podobným situacím zabránit".

PVK se v současné době snaží identifikovat i další viníky znečištění Hostavického potoka.

V Praze 12. 5. 2010

Ing. Vladislav Mareček - radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí