zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologická katastrofa v Mexickém zálivu stála BP už devět miliard korun

15.05.2010
Havárie
Ekologická katastrofa v Mexickém zálivu stála BP už devět miliard korun

Snahy o likvidaci obrovské ropné skvrny v Mexickém zálivu a zamezení úniku ropy z poškozeného podmořského vrtu už britský energetický gigant BP přišly na 450 milionů dolarů (devět miliard korun).

Informuje o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

Tato částka zahrnuje náklady na boj proti šíření skvrny, úsilí o zastavení úniku suroviny z trhliny v ropném ložisku, hloubení dalšího "pomocného" vrtu a také závazky vůči americkým státům ležícím u Mexického zálivu.

Analytici odhadují, že celkové náklady všech zúčastněných stran se zatím pohybují mezi několika stovkami milionů až 12 miliardami dolarů.

Experti z BP se rozhodli odtáhnout z místa úniku obří dvanáctimetrový železobetonový zvon, který měl zachytit 85 procent unikající ropy. Jeho instalace, o kterou se pokusili v sobotu, se nezdařila. Na povrchu zvonu se začaly tvořit krystaly zmrzlých metanových hydrátů, které zvon nadnášely.

Společnost BP umístila vedle poškozeného ropného vrtu nový ocelový zvon, kterým chce zastavit unikající ropu. Nové zařízení - dutý válec - nazývá firma podle jeho tvaru "top hat", tedy cylindr.

Do provozu by mohl být uveden už ve čtvrtek. Část unikající ropy by jím měla proudit do cisteren připravených na povrchu.

Další alternativou, jak únik suroviny zastavit, je zacpat ji odpadem - směsí pneumatik a golfových míčků, sdělila v pondělí společnost BP. Ve středu se objevily informace, že BP, která si plošinu pronajímala, věděla o tom, že na ní hrozí exploze, ale práce přesto nezastavila.

Mezitím podmořská ponorka natočila záběry unikající ropy. Šéf ropného gigantu Tony Hayward se obává, že potrvá několik týdnů až měsíců, než se podaří dostat únik ropy pod kontrolu.

Od 20. dubna, kdy v Mexickém zálivu vybuchla ropná plošina Deep Horizon, uniká z vrtu do moře až 800 000 litrů ropy denně. Ropná skvrna se za tu dobu rozlila do rozlohy větší než Česko a dosáhla některých ostrovů u americké pevniny.

Americká pobřežní stráž se pokouší chemikáliemi zlikvidovat alespoň část ropy na mořské hladině, na několika místech ropu zapálila. Evakuuje rovněž zvířata z pobřežních oblastí Floridy, Alabamy nebo Mississippi.

Podívejte se: Roboti se snaží zastavit unikající ropu

Autor: Zdeněk Gazur

Zdroj: www.mediafax.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí