zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spoj se s přírodou

17.05.2010
Ekologické vzdělání a výchova
Spoj se s přírodou

TŘINEC/ Ochrana přírody, zdravé stravování či klimatické změny. O těchto a řadě dalších aktuálních témat diskutují studenti středních škol Moravskoslezského regionu v rámci česko-polského projektu "Spoj se s přírodou!". Výchovně-vzdělávací projekt probíhá od října 2009 na středních školách v regionu Těšínského Slezska .
"Kromě posílení příhraniční spolupráce organizací z Polska a Čech v otázkách globálního rozvojového vzdělávání je hlavním cílem projektu přimět studenty k hlubšímu zamyšlení nad věcmi kolem sebe. Chceme, aby nebyli pasivními konzumenty dnešního světa, ale aby se na něj uměli podívat i kritickým okem. Zároveň bychom rádi studenty motivovali k ohleduplnějšímu jednání vůči naší přírodě," uvedl Lukáš Szlaur, manažer projektu z Institutu EuroSchola, který společně s polským sdružením Serfenta projekt realizuje.
Stěžejní součástí projektu je realizace čtyř workshopů pro mládež gymnázií a středních škol v Třinci, Jablunkově, Českém Těšíně a v Cieszynie na polské straně hranice. A o čem se studenti budou bavit? Hlavními tématy workshopů bude problematika civilizačního rozvoje a jeho dopady na životní prostředí, lidská práva, dále problematika Fair-trade a otázky odpovědného využívání přírodních zdrojů, třetím tématem je odpověď na otázku "Víš co jíš?", tedy problematika zdravého stravování, využití místních zdrojů, geneticky modifikované potraviny. Na posledním workshopu se studenti budou zabývat nadměrným využíváním přírody, ekologickou stopou, klimatickými změnami, ochranou přírodních zdrojů a využitím nabytých znalostí v každodenním životě.
Účastníci projdou čtyřmi moduly po dvou vyučovacích hodinách a vybraní aktivní studenti se zúčastní závěrečných ekologických Her bez hranic. Projekt je spolufinancován EU a fondem mikroprojektů Euroregionu Těšínského Slezska. /ŠSZ/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí