zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Volná krajina rychle mizí, příroda hledá azyl ve městě

18.05.2010
Příroda
Urbánní ekologie
Volná krajina rychle mizí, příroda hledá azyl ve městě

Praha - Z tuzemských měst rychle mizí zeleň - přitom i v zástavbě hraje důležitý part při ochraně druhové rozmanitosti. Ministerstvo životního prostředí na to upozorňuje v rámci Mezinárodního roku biodiverzity vyhlášeného OSN. Panelové sídliště připomíná skalní město a staveniště vyprahlou step. V zemědělské krajině můžou tyto biotopy chybět, a tak města lákají živočichy, jako je třeba rorýs.

Vzácní roháči lezou na petřínských dubech a na prosluněných loukách lítají kriticky ohrožení motýli. Úžasný a velmi živý mikrosystém mají třeba staré stromy v městské zástavbě. Jenže mnohdy je lidé pokácejí dřív, než stačí dospět. Stoletá lípa rozhodně není stará. "Je to na rozhraní mládí a středního věku. Když se lípy běžně dožívají šesti set či osmi set let a výjimečně i tisíce let, tak co je potom to sto...," uvažuje Bohumil Reš z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Chování obyvatel měst má přímý vliv na druhovou pestrost planety

Městská příroda je zranitelnější a některé kroky můžou být fatální. Vraťme se k rorýsům. V posledních dvaceti letech se začalo rychle opravovat a zateplovat a populace rorýsů klesla na polovinu. Pomohly by speciální budky z polystyrenu, které se dají umístit přímo do zateplení nebo pod střešní konstrukci. Vydrží dlouho, třeba až patnáct let.

Video: Reportáž Vladimíra Kořena

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí