zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senátoři chtějí snadnější výstavbu vodních a energetických děl

18.05.2010
Energie
Voda
Senátoři chtějí snadnější výstavbu vodních a energetických děl

Výstavba energetických sítí a také vodních děl by možná mohla podléhat stejným pravidlům jako stavba silnic a dálnic. Senátoři z ODS a ČSSD takto navrhli doplnit zákon o urychlení výstavby dopravní infrastruktury, aby i výstavba plynovodů, elektrického vedení nebo protipovodňové hráze mohly být označeny za veřejný zájem.

Při schvalování zákona loni na podzim přitom Senát odmítl rozšířit na stavbu energetických sítí. Podle autorů nynější předlohy to ale bylo kvůli tomu, že zákon se měl týkat rovněž takzvané technické infrastruktury. "Takto vymezená infrastruktura by vedla k zavádějícímu výkladu rozsahu působnosti tohoto zákona," míní tvůrci novely.

V ní proto navrhují jednoznačně stanovit, že by se zákon kromě vodních děl vztahoval na "stavby zařízení elektrizační soustavy a plynárenské soustavy podle zvláštního zákona zřizované ve veřejném zájmu, pokud nejsou v rozporu s platnou politikou územního rozvoje nebo územně plánovací dokumentací". Rozšíření působnosti zákona navrhli kvůli připomínkám některých ministerstev, která se v porovnání s ministerstvem dopravy cítila poškozena.

Novela podle senátorů pomůže například "zkrácenému postupu výstavby některých významných energetických center při řešení státní energetické politiky a nebo výstavbě důležitých vodních děl, zajišťující splavnost řek a ochranu území před povodněmi". Zda by se vztahoval na výstavbu přehrad či elektráren, autoři předlohy nijak nekonkretizují. Předloha ale podle všeho vzbudí nesouhlas ekologických iniciativ.

Novelu bude Senát projednávat příští týden teprve v prvním čtení. Pokud by ji přijal za svou, normu dostane sněmovna v povolebním složení jako každý jiný návrh zákona.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí