zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aerolinky si budou muset kupovat povolenky

20.05.2010
Doprava
Ovzduší
Aerolinky si budou muset kupovat povolenky

Letečtí dopravci si budou muset od roku 2012 kupovat emisní povolenky na emise ze svých letadel. Stát současně zmírní pravidla pro přidělování bezplatných emisních povolenek elektrárenským a také teplárenským firmám. Rozhodla o tom sněmovna, když přehlasovala veto prezidenta Václava Klause. Zákon tak nyní bude rovnou vyhlášen ve Sbírce zákonů.

Klaus novelu zákona o obchodování s emisními povolenkami vetoval v polovině dubna. Uvedl tehdy mimo jiné, že sám cíl obchodování s takzvanými emisními povolenkami - tedy "údajné" omezování produkce "skleníkových plynů" - je jen dalším drastickým zásahem do ekonomické svobody s velmi pochybným zdůvodněním.

"My jsme si jeho námitky pozorně přečetli, ale musím konstatovat, že s nimi nemůžeme souhlasit," řekla poslancům ministryně životního prostředí Rut Bízková.

Aerolinie už počítají se zvýšením nákladů, zatím ale není jasné, zda jej promítnou do cen letenek. "Vyčíslení konkrétních dopadů této novely není v tuto chvíli možné, spekulovat o nich by bylo předčasné. Obecně lze ale konstatovat, že nutnost obstarávat emisní povolenky na každý let k navýšení nákladů všech leteckých společností zcela logicky povede," uvedla mluvčí ČSA Hana Hejsková. Podobně se vyjádřil i konkurenční Travel Service.

Povinnost nakupovat emisní povolenky se má týkat všech dopravců, jejichž letouny přistávají nebo odlétají z letišť na území Evropské unie. Podle ministerstva životního prostředí by ale dopravci dostávali do roku 2020 zdarma 85 procent povolenek a nakupovali jen 15 procent.

Novela má stabilizovat emise z letecké dopravy na úroveň vypouštěných skleníkových plynů z let 2004 až 2006. Tyto emise totiž od roku 1990 do roku 2004 vzrostly v EU o 87 procent.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí