zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Policejní tendr nebyl fér, dotace je ohrožena

21.05.2010
Šlendryján
Vytápění, zateplení
Policejní tendr nebyl fér, dotace je ohrožena

Kvůli neprůhledné zakázce na zateplení budov může policie přijít o 50 milionů korun z evropských fondů.

Policejní šéfové mají už tři měsíce černé na bílém: firma, která má policii přinést čtvrt miliardy z evropských fondů, zvítězila v neférové soutěži. Přesto zakázka běží dál a policii proto hrozí, že kvůli neprůhlednému tendru o část peněz přijde.

Policejní prezidium hledalo loni firmu, která zajistí zateplení krajských sídel policie - nakreslí projekty, spočítá úspory a podá i žádost o evropské peníze. Zvítězila společnost Onyo s nabídkou za 50 milionů.

Jenže ve skutečnosti nesplnila téměř žádnou z hlavních podmínek tendru. Zaprvé: na takové služby neměla vůbec živnostenský list. Za druhé: požadovanou prověrku na stupeň "tajné" si zajistila až díky spojení s jinou firmou. A jako by to nestačilo: podle antimonopolního úřadu hodnotili policisté nabídky tak špatně, že nebylo možné poznat, která je nejvýhodnější.

Stotisícová pokuta

Zakázku ale neprovází jen podezření, že ji někdo - ať už úmyslně, nebo náhodou - ovlivnil ve prospěch firmy Onyo.

Policie chce z Bruselu dostat celkem 242 milionů. Peníze může použít nejen na samotné zateplení, ale právě i na zaplacení projektů a žádosti. Nyní je však pravděpodobné, že úřady nedovolí z evropských peněz uhradit práce, které vyšly z neférového tendru. Policie by tedy musela dát peníze ze svého.

"Jestli soutěž nebyla průhledná, tak těch padesát milionů z evropských fondů prostě nebudou moci použít. Něco takového bychom nedovolili," prohlásil Petr Štěpánek, ředitel Státního fondu životního prostředí, jenž peníze rozděluje.

Již v únoru dostala policie kvůli tendru od Úřadu pro hospodářskou soutěž stotisícovou pokutu. Jeho závěr byl jednoznačný: firma Onyo neměla zakázku nikdy získat, navíc podivně nastavené podmínky mohly odradit další zájemce.

Policejní šéfové však zatím za neprůhledný tendr nikoho konkrétního nepotrestali. A není ani jisté, že to někdy udělají.

"Po uhrazení pokuty budeme věc řešit jako škodní událost se všemi důsledky, které s tím souvisejí," říká jen neurčitě mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

AUTOR: Vojtěch Blažek
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí