zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Konec spalování černého uhlí ve Ško-energo se blíží

21.05.2010
Energie
Konec spalování černého uhlí ve Ško-energo se blíží

Mladá Boleslav - Boleslavský výrobce tepla plánuje ještě více omezit spotřebu černého uhlí. Během několika posledních měsíců provedlo Ško-energo zkoušky provozu fluidních kotlů určených původně k spalování černého uhlí. Výsledky jsou zatím více než optimistické a napovídají, že po splnění všech legislativních nutností, začne firma spalovat pouze hnědé uhlí s biomasou, což by mělo znamenat i další stabilitu cen vyrobeného tepla.

Firma začala podle svého jednatele Vladimíra Handlíka s testováním hnědého uhlí od roku 2001 kvůli zvyšující se ceně černého uhlí. Nyní se při výrobě tepla spaluje 80 procent hnědého a 20 procent černého uhlí, a to i přesto, že původní studie výrobce fluidních kotlů nebyla příliš optimistická.

Dodavatel hnědého uhlí měl od začátku velký zájem na tom, aby vozil takové uhlí, které bude v kotlích dobře hořet. "Na rozdíl od ostatních elektráren, které hnědé uhlí spalují v podobě takzvaného hruboprachu, nám doly nabídly kvalitnější uhlí s lepší výhřevností a zrněním, které je pro naše kotle přijatelnější," dodal jednatel Handlík. Cílem celého projektu tedy bylo zjistit, kolik popela může obsahovat spalované hnědé uhlí, aby kotel udržel stoprocentní výkon (normální režim teplárny).

Při zkouškách, které probíhaly od loňského října do března 2010, se podařilo ověřit schopnost provozu kotlů i na hnědé uhlí až do výše 11 procent obsahu popela v uhlí. Podle inženýra Handlíka se stabilizace plného výkonu řeší dávkováním černého uhlí nebo biomasy. Už loni se v kotlích spálilo 30 tisíc tun peletek ročně, letos to bude až 40 tisíc tun. "Pracuje se však intenzivně na projektech řešící spalování až 80 tun peletek za rok. Možné technické řešení bude hlavním tématem další budoucnosti Ško-energo.

Autor: fil, MBnoviny.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí