zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Firma BP lže o rozsahu nehody, tvrdí vědci z USA

24.05.2010
Havárie
Firma BP lže o rozsahu nehody, tvrdí vědci z USA

Únik ropy z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu může být až dvacetinásobný oproti tomu, co tvrdí těžaři z BP.

Těžařská ropná společnost BP zkresluje rozsah úniku ropy z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu, domnívají se nezávislí vědci. Zatímco povrchová skvrna se od středy rozlévá do mořských proudů, které ji mohou zanést až na Floridu, Bahamy nebo i Kubu, těžká ropa, která se zřejmě nekontrolovaně pohybuje pod hladinou, zaplavila ekologicky cenné mokřady na pobřeží státu Louisiana.

Podle oficiálních údajů BP vytéká z havarovaného vrtu kolem 5000 barelů ropy denně. Podle nejnovějších výpočtů amerických expertů ale toto číslo může být až čtyřnásobné.

Odhady profesora Steva Wereleyho z americké Purdue univerzity hovoří až o sto tisících barelů denně. "Nevidím žádnou možnost, žádný scénář, podle kterého by mohly být údaje BP správné," tvrdí Wereley.

Americké vědce podpořil včera v ranním vysílání televize CNN ministr vnitra Spojených států Ken Salazar.

"Dostaneme číslo, které je přesné. Potřebujeme ho, abychom mohli vyčíslit škody, které má BP uhradit a Američané se také musí dozvědět pravdu o celém úniku ropy. To číslo prostě budeme mít," slíbil Salazar, ačkoliv uznal, že skutečnou situaci je zatím obtížné odhadovat.

Společnost BP si zatím drží všechny detaily o úniku v utajení, zveřejnila pouze jeden ze záběrů podmořských kamer.

Týmu BP se zatím podařilo "napíchnout" část poškozeného vrtu a denně odčerpává zhruba 3000 barelů ropy, která by jinak volně unikala do moře.

V neděli má spustit další projekt, který snad situaci nadobro vyřeší. Poškozený vrt plánuje BP zaplnit těžkým bahnem, a poté celou oblast zalít betonem. Zda se operace v hloubce asi 1,5 kilometru pod hladinou podaří, není ovšem jisté.

Škody, které v současné době páchá hustá ropa v těžce přístupných pobřežních mokřadech, budou ale nejspíš nevratné.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí