zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda schválila další ochranu území pro kanál Dunaj-Odra-Labe

26.05.2010
Vodní cesty
Vláda schválila další ochranu území pro kanál Dunaj-Odra-Labe

Vláda na svém pondělním zasedání schválila pokračování ochrany území pro vodní kanál Dunaj-Odra-Labe, řekl novinářům po jednání kabinetu premiér Jan Fischer. Ochrana v praxi znamená, že na dotčených pozemcích je omezena nebo zakázána stavební činnost, která by znemožnila případnou budoucí stavbu průplavu. Prodloužení územní ochrany ale nesouvisí s rozhodnutím o stavbě průplavu.
Kabinet měl návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR) projednat už před měsícem, nakonec se o něm však ministři nebavili. MMR totiž dostalo za úkol dokument dále projednat s novou ministryní životního prostředí Rut Bízkovou.
Chráněný koridor vzbuzoval v minulých letech řadu sporů. Stavební uzávěra v zóně vadila například místním samosprávám i podnikatelům. Ministerstvo dopravy v minulosti argumentovalo tím, že kanál je zásadní pro rozvoj české lodní dopravy. Ministerstvo životního prostředí bylo naopak proti jeho výstavbě, protože by prý zdevastoval velkou část povodí zmíněných řek. Plány na stavbu kritizují také ekologové.
Myšlenka na propojení tří významných evropských řek je stará minimálně čtyři století. Nejvíce se k realizaci přiblížila v první polovině 20. století, aktivity ale dvakrát přerušilo vypuknutí světového válečného konfliktu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí