zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ODS a ČSSD chtějí miliardy z letiště

27.05.2010
Politika
ODS a ČSSD chtějí miliardy z letiště

Socialisté poprvé připustili, že by vzdali kontrolu nad Ruzyní. Politici se připravují i na další stamiliardové obchody.

Nouze - přesněji nutnost zaplnit díry ve státním rozpočtu - může přinutit ke spolupráci i největší politické rivaly.

ČSSD a ODS se překvapivě shodly v tom, jak získat peníze ze státního Letiště Praha. Sociální demokraté poprvé připustili, že uvažují o dlouhodobém pronájmu letiště. Dosud zdůrazňovali, že Ruzyně musí zůstat pod kontrolou státu, zákaz prodeje prosadili i do zvláštního zákona.

"O případném pronájmu letiště by se mohlo diskutovat," říká ovšem nyní místopředseda a stínový ministr ČSSD Bohuslav Sobotka.

ODS, která za své vlády neúspěšně prosazovala rovnou prodej letiště, by s pronájmem souhlasila. "Je to možná varianta," říká ekonomický expert ODS Martin Kocourek.

Je to už druhá shoda zdánlivě nesmiřitelných odpůrců. Nedávno obě strany připustily, že jsou připraveny prodat několik procent akcií elektrárenského gigantu ČEZ.

Za dlouhodobý pronájem letiště by stát mohl získat až několik desítek miliard korun. Schodek ve státní pokladně přitom bude nový kabinet nutit k privatizaci dalších státních firem. A bude z čeho vybírat. Vlády Mirka Topolánka totiž nestihly uskutečnit nebo připravit ani jeden z klíčových plánovaných prodejů: ČSA, Letiště Praha, nákladní divize Českých drah, České pošty, Budějovického Budvaru nebo části Lesů ČR. Prodaly jen 3,5 procenta akcií ČEZ.

Celková hodnota státních firem, u nichž hlavně pravice uvažuje aspoň o částečné privatizaci nebo pronájmu, dosahuje 1,5 bilionu korun. Převyšuje tak výrazně roční rozpočet země. Střízlivější odhad, který počítá mj. pouze s prodejem malých částí ČEZ nebo Lesů, dává do hry jen asi 150 miliard korun. I to je ovšem částka pro investory, politiky a v neposlední řadě i lobbisty zajímavá.

Politici, ale také lobbisté dostanou po volbách ještě další šanci, jak rozhodovat o miliardách státních peněz. Odsunulo se totiž i dokončení velkých státních tendrů - především takzvané zakázky na odstranění starých ekologických škod, která se odsouvá nejspíš na říjen. Odkládá se také tendr na zakázky Státních lesů, kde jde o 16 miliard. Lesní tendr byl zrušen tento měsíc, podnik prý vypíše nový do června.

"Zakázkou století" se ale pomalu stává jiný, daleko větší tendr, který bude asi nejsledovanějším tématem pro novou politickou garnituru. Jde o tendr ČEZ na výstavbu nových atomových reaktorů, za zhruba půl bilionu korun. Začal loni v srpnu a konečné rozhodnutí je zatím plánováno na začátek roku 2012.

O případném pronájmu letiště by se mohlo diskutovat.
Bohuslav Sobotka

Dostavba Temelína
500 mld.
Začátkem roku 2012 má být vybrán dodavatel jaderných bloků pro Temelín, případně i pro další elektrárny ČEZ. Jde o největší obchod, do něhož bude příští vláda mluvit.

Pronájem Letiště
60 mld.
Poté, co padl plán na privatizaci ruzyňského letiště, se rodí nový scénář - pronájem, který by do rozpočtu mohl přinést desítky miliard. Prodej měl vynést 60 - 70 mld.

Ekologický tendr
115 mld.
"Zakázka století", která má definitivně vyřešit ekologické škody v bývalých státních podnicích. Ve hře byly částky převyšující sto miliard, finále se odsunulo na podzim.

AUTOR: Martin Mařík
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí