zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Drahá zelená planeta

31.05.2010
Energie
Drahá zelená planeta

Rozpočet nevypadá dobře, povzdechl si včera premiér Fischer. Příjmy jsou menší než se čekalo, výdaje zase ministerstva neuhlídala. K tomu se přidaly povodně a aby toho nebylo málo, volají po penězích v řádu miliard i distributoři ČEZ a E.ON. Ti teď totiž ze svých kapes dotují povinný výkup solární elektřiny - a chtějí peníze zpět. S ohledem na rozpočet se jich pravděpodobně jen tak nedočkají. Tím ale problém nekončí - ze zákona na ně totiž mají právo.

Co se vlastně stalo? Solárních elektráren je víc než se čekalo. Místo ideálu - zelené krajiny, kde mezi lesy a poli vykukují ekologické nízkoenergetické domky, jejichž střechu zdobí solární panely a zahrádky jsou plné biopotravin - zde máme stovky hektarů poseté kilometrovými pásy šedivých panelů.

Je fakt, že solární elektrárny nic neničí, ale mluvit o ekologii krajiny by v tomto případě bylo minimálně nadnesené. Navíc je fotovoltaika nevýhodná i z hlediska rozvodné sítě - má ze všech zdrojů elektrické energie nejmenší roční využití instalovaného výkonu a navíc nejvíc proudu vyrábí v létě, kdy je nejmenší spotřeba.

Zatímco řadu občanů - kteří platí nesmyslně vysoké částky za elektřinu - solární energetika nenechává v klidu, najdou se i jiní, které ani zdaleka nepobuřuje. Není překvapivé, že jde o podnikatele, kteří pochopili, jak ziskovým se může díky státním dotacím celý solární byznys stát. Zvlášť když jsou výkupní ceny v Česku nejvyšší mezi středoevropskými zeměmi.

Námitky, že při schvalování příslušného zákona nikdo netušil, že se dotovaná energie stane podnikatelským hitem, neobstojí. Předně když se u nás zákon o solárních elektrárnách na základě německých zkušeností schvaloval, začali už naši západní sousedé dotace omezovat - protože řešili obdobný problém, s jakým se teď potýkáme my. A potom, přiznejme si, že v Česku neprošel jediný (ekonomický) zákon, kterého by někdo z vlivných skupin nedokázal využít ve svůj prospěch.

Nemá cenu vyčítat distributorům energie, že chtějí peníze - chtějí jen to, co jim ze zákona náleží. Není jejich chybou, že neberou ohled na rozpočet a na to, jestli tato země na tak drahé hračky má. Chyba je na straně zákonodárců, u nichž se zdá, že víc než ekonomické souvislosti berou v úvahu hlavně ekonomiku vlastní kapsy.

AUTOR: Julie Hrstková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí