zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Volyně vsadila na progresivní technologie

04.06.2010
Ekologické vzdělání a výchova
Vytápění, zateplení
Volyně vsadila na progresivní technologie

Školní areál v Resslově ulici a další veřejné budovy ve Volyni mají progresivní vytápěcí systém. Realizátoři projektu jsou s výsledkem spokojeni a ochotně předají své zkušenosti dalším zájemcům o úspory.

V roce 2009 prošly budovy školy nejrozsáhlejší rekonstrukcí ve své historii. Cílem bylo změnit celkový charakter zásobování energiemi tak, aby v těchto objektech klesla spotřeba energie. Celkové náklady se vyšplhaly na 120 milionů, dotace z Fondu soudržnosti a Státního fondu životního prostředí dosáhla 85 milionů korun.

Pro všechny objekty areálu byl zpracován energetický audit, na jehož základě byly budovy domovů mládeže a areálu vyšší odborné školy a střední průmyslové školy zatepleny a byla vyměněna okna.

Projektanti přitom chtěli zachovat funkcionalistický ráz budovy z třicátých let minulého století. Nová hliníková okna proto byla vyhotovena se stejným členěním a proporcemi jako okna původní.

Až do ledna 2009 zajišťovaly vytápění škol a domova mládeže dvě kotelny. Ty nahradil centrální zdroj tepla v objektu kotelny na Děkanském vrchu, především však došlo ke změně technologie.

V zimním období je hlavním zdrojem tepla kotel na spalování biomasy a pouze při špičkové potřebě tepla je doplňován kotli na plyn. Současně s kotlem na spalování biomasy je v provozu i kogenerační jednotka, která pokrývá veškerou spotřebu elektrické energie v kotelně.

V letním období je pro přípravu teplé užitkové vody využíváno tepelné čerpadlo a kotle na plyn. I pro provoz tepelného čerpadla je zdrojem elektrické energie kogenerační jednotka.

Celý provoz kotelny je řízen systémem měření a regulace s možností onlinové změny parametrů a dálkovým spínáním jednotlivých zdrojů tepla. Ve všech objektech vznikly nové předávací stanice a výměnou prošly i topné soustavy.

Specifikem celé akce byla realizace za provozu všech objektů, což bylo velmi náročné na koordinaci. S výjimkou čtyř dnů byla po celou dobu realizace zajištěna dodávka tepla a teplé užitkové vody a nebyla přerušena výuka.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí