zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Základní škola Kamínky se má čím pochlubit

06.06.2010
Vytápění, zateplení
Základní škola Kamínky se má čím pochlubit

Základní škola v Novém Lískovci byla otevřena v září 1987 a od za­čátku slouží stovkám dětí. Je to typická ­sídlištní pavilonová ­škola postavená panelovou technologií v době, kdy se nikdo o spotřebu tepla moc nezajímal.

Platby za energie ve školách a školkách vyrostly tak, že tvořily přes 70 % provozních nákladů. Proto již od roku 2005 připravovala městská část Nový Lískovec projekt celkové modernizace školy.

"Při přípravě jsme využili zkušenosti se zateplováním panelových domů, takže hned v zadání projektu jsme požadovali dosažení nízkoenergetických parametrů," popisuje začátek starostka Jana Drápalová.

V roce 2007 se podařilo díky příspěvku z rozpočtu města zateplit část střechy a upravit vstupní prostory, ale 35 milionů korun na celý projekt hledala městská část obtížně.

Operační program přeje připraveným

Dobře připravená projektová dokumentace vyhověla náročným podmínkám výzvy Operačního programu Životní prostředí vyhlášené v listopadu 2007, a tak projekt s názvem "Nízkoenergetická ZŠ Kamínky Nový Lískovec" získal jako první ze všech brněnských škol podporu z evropských fondů.

Celková výše podpory dosáhla 19,5 milionů korun. Rekonstrukční práce byly zahájeny v červnu 2009, kolaudace proběhla v lednu tohoto roku. A jaké jsou výsledky?

"Kromě toho, že je nová školní budova krásná, už teď víme, že rekonstrukce nám ušetří více než 60 % nákladů na teplo," komentuje výsledek starostka Drápalová.

"Díky otevření nových možností financování projektů z evropských fondů se nám daří plnit naše strategické cíle - postupně zlepšovat kvalitu života v naší městské části. Snažíme se, aby každý projekt byl inovativní a nebojíme se zkoušet nové věci," dodává starostka.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí