zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Řecká vláda prodá podíly ve státních drahách, poště a vodárnách

04.06.2010
Voda
Řecká vláda prodá podíly ve státních drahách, poště a vodárnách

Řecká vláda včera předložila plán privatizace, který je jednou z podmínek sjednané mezinárodní finanční pomoci pro tuto silně zadluženou zemi. Atény chtějí prodat podíly ve státních železnicích, poště a vodárnách a zcela zprivatizována budou kasina. Stát si naopak ponechá podíly v telekomunikační společnosti OTE, energetickém podniku PPC a ve společnosti OPAP. Atény chtějí z privatizace státních firem získat do roku 2013 alespoň tři miliardy eur (zhruba 77,2 miliardy Kč).

Řecko se s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem zhruba před měsícem dohodlo na bezprecedentním záchranném programu za 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu Kč), který by měl v příštích třech letech Řecku pomoci se splácením dluhů a zachránit zemi před státním bankrotem.

Smyslem je zbavit se podniků, s nimiž má stát problémy, a naopak si ponechat firmy, které jsou lukrativní. Analytici záměr vlády vítají, kromě toho ale upozorňují, že může být těžké prodat firmy, které nemají akcie na burze. Dodávají také, že předpokládaný výtěžek z prodeje státních firem na celkovém obrazu zadlužení mnoho nezmění. Dluh Řecka se totiž nyní pohybuje kolem 310 miliard eur (zhruba osm bilionů Kč).

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí