zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tip na výlet - Přírodní památka Třesín

13.06.2010
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Tip na výlet - Přírodní památka Třesín

Kam a jak jedeme?

Jedeme (či jdeme) si prohlédnout přírodní památku Třesín. Tu najdeme nedalo Litovle. Můžeme jet autem po dálnici z Olomouce směr Hradec a odbočit výjezd Mladeč. Můžeme taky jako start výletu zvlolit Litovel, kam se pohodlně dostaneme vlakem, či autem nebo autobusem. V těchto dnech budeme v Litovelském Pomoraví, kterým půjdeme z Litovle, poněkud omezeni všudepřítomnou vodou z rozlité Moravy. Ale i voda se utiší a stezky budou zase přístupné. Můžeme jít i po silnici z Litovle směr Nové Zámky a odkud po modré značce do Mladče. Tady můžeme si prohlédnout jeskyně, ale našinec nechává jeskyně na škaredé dny a dnes vyrazíme odsud na Třešín.

Za čím jedeme?

Přírodní památka Třešín je vápencový vrch 345 m.n.m. a je posledním výběžkem Tábřežské vrchoviny a tvoří krajinnou dominantu severozápadní části CHKO Litovelské Pomoraví.Převážnou část Třešína pokrývají lesy, které si uchovaly původní podobu duohabrových hájů. Najdeme zde Třesínské jeskyně, jejich součástí jsou i veřejně přístupné Mladečské jeskyně. Další jeskyní, která je veřejnosti přístupna, ale ponechána ve své přírodní podobě je jeskyně Podkova. Najdete ji nad dědinou , pokud se vydáte za samoobsluhou podél potoka. Je zimovištěn netopýrů, proto je otevřena pouze přes léto. Po deštích, které byly letošní jaro (2010) to v ní hodně klouzalo. Budete potřebovat baterku. Pokud se vydáte po modré značce nahoru do kopce, dojdete k tzv. Čertovu mostu, který je součástí komplexu romantických staveb, které zde zanechal rod Lichenštejnů v 19. století. Chráněné území Třesín bylo vyhlášeno již v roce 1933.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jídlo se dá vzít s sebou nebo jsou možnosti po cestě např. v Mladči. Kde kromě dvou restaurací je i samoobsluha (ve všední dny).

Co se nejvíce líbilo a co naopak ne?

Současné "po dešťové" období je v Litovelském Pomoraví krásnou ukázkou, co umí řeka ve své přirozené podobě. Koncert žab je neopakovatelný.

Ostatní informace

Pokud nepůjdete do Mladečských jeskyní, tak se nikde další vstupy neplatí. Jeskyně Podkova byla otevřená a volně přístupná a bez kasičky.

Na výlet vlakem

V Litovli je železniční stanice a je možné na výlet vyjet vlakem z Olomouce.

Autor: areta mala

www.turistika.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí