zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Moravskoslezský kraj vydává další opatření na zlepšení ovzduší

08.06.2010
Ovzduší
Moravskoslezský kraj vydává další opatření na zlepšení ovzduší

Moravskoslezský kraj se stále snaží bojovat proti špatnému ovzduší. Krajští radní proto rozhodli o vydání takzvaného krajského regulačního řádu. To znamená, že dalších deset provozů v kraji bude muset při smogové situaci omezit produkci prachu.

Jde především o koksovny a ocelárny v pěti podnicích. Regulační řády už platí ze zákona pro osm největších zdrojů znečištění.

Podle ekologů jde o dobrý krok. Volají ale po opatřeních, která by situacím spíše předcházela, říká vedoucí ostravské pobočky sdružení Arnika Vendula Krčmářová.

"Je to opatření, které řeší až tu špatnou situaci. Není toho rázu, že by preventivně předcházelo znečištění. Zima bude ještě špatná, alespoň co se týče stavu ovzduší," uvedla Krčmářová pro Radiožurnál.

Zmíněná omezení se týkají například koksovny a ocelárny ArceloruMittal anebo ocelárny ŽDB Group. Malých a středních zdrojů znečištění jsou ale stovky. Jak dodal Marek Bruštík z krajského odboru životního prostředí, u všech ale není efektivní zavádět regulační řády.

"Porovnáváme to, aby hmotnostní tok v dané provozovně byl významný, respektive aby se dal výrazně snížit. Nemá smysl regulovat například lakovnu, která v danou chvíli určitě ke znečištění přispívá, ale hmotnostní tok není tak objemný. Opatření se rovněž netýká lokálních topenišť. Na avizovaných subjektech jde ale o významné snížení produkce prachových částic," uvedl Bruštík.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí