zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Británie: Konkrétní plán zelených opatření

11.06.2010
Obecné
Politika
Británie: Konkrétní plán zelených opatření

Zelená investiční banka, vysokorychlostní železnice, nová podpora obnovitelných zdrojů, zateplování domů nebo zvyšování energetické efektivnosti průmyslu - nová britská vláda přichází s ambiciózním programem ekonomické modernizace.

Zelená investiční banka

Nejdůležitějším z bodů, se kterými vláda ve svém programu přišla, je vytvoření Zelené investiční banky. Stát půjčkami podpoří soukromé investice do čistých odvětví, jež posílí energetickou nezávislost státu. Prioritu tvoří solární kolektory na střechách nebo větrné farmy na moři. Konzervativci s liberálními demokraty tak hodlají srazit britskou závislost na ropě i plynu a pomoci domácímu průmyslu, aby překonal ekonomickou recesi.

Vláda také spustí budování vysokorychlostních železnic. Zateplování domů chtějí rozhýbat půjčkami, které domácnosti budou splácet z ušetřených peněz za energii. Britové ovšem mají řádově větší ambice než česká Zelená úsporám. Hodlají do konce desetiletí zateplit sedm milionů domů.

Obdoba českého zákona

Už labouristická vláda zavedla od dubna obdobu českého zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie. Nová koalice do něj chce zahrnout více zelených technologií. Ministři zároveň hodlají investovat do přípravy přenosové soustavy na nově nastupující větrné a solární elektrárny. Proto mezi hlavní body energetického programu patří masivní investice do takzvaných inteligentních sítí, kde elektřina bude proudit oběma směry. Konzervativci i liberálně demokratická strana už několik let staví svoji energetickou politiku na decentralizaci zdrojů.

Atom? Když, tak jedině za své

Různé názory na jadernou energetiku vyřešily strany dohodou. Konzervativní poslanci dají novým reaktorům zelenou pod podmínkou, že je investoři postaví za své, bez státní podpory. Pozorovatelé soudí, že elektrárny sice bude možné stavět, ale stavět se nebudou. Komentátor nejčtenějšího britského deníku Daily Telegraph to interpretoval prostě: "Žádný soukromý investor dosud nepostavil jadernou elektrárnu kdekoliv na světě bez spousty vládních dotací."


Více informací: text koaliční smlouvy

Zdroj: chytraenergie.info

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí