zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Experti rodící se koalice chtějí ekologická cla

10.06.2010
Politika
Experti rodící se koalice chtějí ekologická cla

Vyjednavač Věcí veřejných Vít Bárta řekl, že partneři názor jeho strany na zaveden cel na evropské úrovni akceptovali a doporučí, aby se formulace o ekologickém clu stala náplní práce týmu, který se zabývá zahraniční politikou.


Podobně se zástupci ODS, TOP 09 a VV shodli v názoru na energetickou politiku státu. Už na minulé schůzce konstatovali, že nedoporučí prolamovat těžební limity uhlí. Zároveň je podle nich ale třeba, aby vláda přijala energetickou koncepci státu do roku 2030. Podklady k tomuto tématu skupina připraví pro expertní komisi zabývající se podnikáním.


Jednoznačně neuzavřeným tématem zůstává i po dnešku postoj budoucí koalice k ekologické superzakázce převyšující 100 miliard korun. Zatímco TOP 09 trvá na pokračování tendru s tím, že zásah vlády do soutěže by znamenal riziko vymáhání nákladů ze strany účastnících se firem, ODS a VV by daly přednost rozdělení zakázky na několik menších.


Vláda bude muset o budoucnosti zakázky rozhodnout v prosinci, spolu s právníky nyní podle Bárty ekologická skupina hledá formulaci, která by na jedné straně dávala záruky odpůrcům superzakázky, na druhé straně ale nezavdala podnět k arbitráži.

Otevřený je zatím také případný přesun kompetencí v hospodaření s vodami z ministerstva zemědělství na ministerstvo životního prostředí tak, aby například o výstavbě nádrží v budoucnu rozhodovali ekologové, nikoli úředníci ministerstva zemědělství. Znovu se ekologičtí experti ODS, TOP 09 a VV sejdou příští týden, do té doby budou mezi sebou čile diskutovat po internetu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí