zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V celostátní soutěži Cesty městy se letos utká 39 obcí a měst

15.06.2010
Doprava
V celostátní soutěži Cesty městy se letos utká 39 obcí a měst

Města a obce z celé České republiky již po deváté představí v soutěži Cesty městy svá řešení na zklidňování dopravy.

Celkem se do soutěže pořádané Nadací Partnerství, sešlo celkem 39 soutěžních návrhů ze všech 14 krajů ČR. Soutěž chce zviditelnit a odměnit kvalitní dopravní řešení realizovaná v České republice, která se mohou stát inspirací pro ostatní. Generálním partnerem soutěže je společnost Škoda Auto, záštitu opět poskytlo Ministerstvo dopravy ČR prostřednictvím oddělení BESIP.

Zklidňování dopravy se pozvolna stává pevnou součástí dopravního směřování českých sídel. Svědčí o tom i 39 měst a obcí ze 14 krajů ČR, které se letos účastní dopravní soutěže Cesty městy. Chtějí tak ukázat, jak reagují na neustále rostoucí intenzitu automobilové dopravy a představit své recepty na zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Během července navštíví všechny soutěžní projekty zástupci hodnotící komise, aby je posoudili přímo na místě. "Výsledky slavnostně vyhlásíme 16. září 2010 v Litomyšli, která se stala jedním z výherců předchozího ročníku. Datum není náhodné, vztahuje se totiž k Evropskému týdnu mobility, který bude právě probíhat," uvádí Radek Patrný z Nadace Partnerství. Mezi vítěze rozdělí letos Nadace Partnerství rekordních 400 tisíc korun a dále udělí zvláštní věcné ceny za více než 100 tisíc korun. Více informací o zklidňování dopravy včetně příkladů dobré praxe naleznete na internetových stránkách soutěže na adrese: www.cestymesty.cz.

Od roku 2002 bylo v soutěži hodnoceno 167 projektů, 46 z nich bylo oceněno a Nadace Partnerství jim udělila finanční odměny v hodnotě více než 2,3 miliony korun. "Soutěž Cesty městy poukazuje na dopravní řešení, která respektují pohyb a setkávání chodců, prostor pro cyklisty i potřeby parkování nebo zásobování. Tedy nejen jízdu motorových vozidel," doplňuje Radek Patrný. V praxi to obvykle znamená zúžení jízdních pruhů pro automobily a naopak rozšíření chodníků, posílení zeleně nebo vymezení zvláštních pruhů pro cyklisty. "Města a obce mohly do soutěže přihlašovat dopravní řešení, která realizovali v posledních pěti letech, tedy kolaudované v roce 2005 a později. Důležitou podmínkou přitom bylo prokazatelné zvýšení bezpečnosti všech účastníků provozu, zejména pak chodců a cyklistů, a příznivý vliv na životní prostředí v okolí stavby," uzavírá Radek Patrný.

Soutěž již tradičně probíhá pod záštitou Ministerstva dopravy ČR. Generálním partnerem je letos již počtvrté mladoboleslavská automobilka Škoda Auto. "Podpora projektů a opatření, která zvyšují bezpečnost všech účastníků dopravního provozu, patří v oblasti společenské odpovědnosti do našich priorit," prohlásil ředitel vnějších vztahů společnosti Radek Špicar. Dalšími partnery soutěže jsou Národní síť Zdravých měst ČR, Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR a společnost 3M Česko. Hlavním mediálním partnerem je již od počátků soutěže měsíčník Moderní obec.

Kontakt: Radek Patrný, Dopravní program Nadace Partnerství, 774 676 139, radek.patrny@nap.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí