zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brusel propagoval biopaliva, teď už se jich bojí

14.06.2010
Energie
Ovzduší
Brusel propagoval biopaliva, teď už se jich bojí

Evropská komise stále tají velikost emisí vniklých při výrobě biopaliv. Jsou vyšší než u nafty a benzinu.

Biopaliva, která pocházejí z tropických pralesů, mokřadů či rašelinišť, nedostanou v EU nejspíš nutný certifikát. To se týká i přeměny lesa na plantáže, kde se pěstuje palma olejná, z níž se získává jedno z nejpoužívanějších biopaliv - palmový olej. Vyplývá to z dlouho očekávaných pravidel pro využívání biopaliv v EU, které včera zveřejnila Evropská komise (EK).

EU si stanovila cíl získávat do roku 2020 deset procent pohonných hmot z obnovitelných zdrojů. Na tomto cíli zpráva trvá, ale pravidla pro využívání biopaliv budou výrazně přísnější. Brusel k tomu vedou nálezy řady vědeckých zpráv o škodlivosti biopaliv, která je větší než v případě klasických paliv.

Omezení emisí nenastalo

Stále více výzkumů ukazuje, že používání biopaliv k žádnému podstatnému omezení emisí skleníkových plynů v čele s oxidem uhličitým nevede a naopak je nepřímými důsledky zvyšuje. Získávání nové zemědělské půdy pro pěstování plodin na biopaliva totiž často jde na úkor lesů a mokřin, což ruší veškeré přínosy používání biopaliv v autech. Analýza, kterou EK nedávno k údivu pozorovatelů odstřihla od souhrnné zprávy o biopalivech a neuveřejnila, zjišťuje, že kvůli bionaftě z evropské řepky se nepřímo uvolňuje do ovzduší 150,3 kilogramu CO2 na jeden gigajoule a u bioetanolu z evropské cukrové řepy je to 100,3 kg. To je zřetelně více než emise 85 kg z běžné nafty nebo benzinu.

Biopaliva nebo potraviny

Unie tak bude biopalivům udělovat certifikáty, které mají platit pět let a mají zabránit přílivu takzvaných neudržitelných biopaliv na trh. "Náš režim certifikace je nejpřísnější na světě a díky němu budou naše biopaliva splňovat nejvyšší normy v oblasti životního prostředí," řekl včera novinářům eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger.

Ekologičtí aktivisté však komisní návrh kritizují i přesto, že znamená zpřísnění pravidel. Neziskovým organizacím se například nelíbí, že pravidla nijak nenavazují na ceny potravin. "Pravidla neobsahují žádná sociální kritéria, ale jen obavy o životní prostředí. Rozvoj biopaliv může vést k tomu, že celé komunity ztratí svoji půdu kvůli produkci paliv a nebudou mít kde pěstovat zemědělské produkty," řekl internetovému serveru EUobserver Anders Dahlbeck z neziskové organizace ActionAid.

Další obavy vyvolává certifikát, který budou dovozci biopaliv muset získat u soukromé firmy, takže není vyloučeno, že se objeví auditoři, kteří za úplatu pustí na trh i biopaliva, která tam nepatří.

Zřejmě největší kritiku ale vyvolává , že EK od zprávy odstřihla a nadále tají výpočty objemu emisí, které při pěstování biopaliv vzniknou, přestože unikly do médií. Oettinger nicméně slibuje, že do konce roku je zveřejní.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí