zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekocentrum představí svoji činnost před "chemičkou"

15.06.2010
Firemní ekologie
Chemické látky
Ekocentrum představí svoji činnost před  chemičkou

MOST, LITVÍNOV Tradiční Den otevřených dveří areálu společnosti Unipetrol RPA, ke kterému se připojí Česká rafinérská a další společnosti působící v areálu, připadá letos na sobotu 19. června. Na akci s bohatým programem se tentokrát představí také Ekologické centrum Most, které od roku 2000 monitoruje jak imisní situaci v regionu, tak nestandardní události právě v tomto areálu.

Ekologické centrum Most bude mít na letošním Dni otevřených dveří svůj informační stánek, kde se budou zájemci moci seznámit s některými výstupy jeho desetileté činnosti. Mezi ně patří i projekty zaměřené na soužití obyvatel s chemickým průmyslem, což prezentuje projekt "Chemie a životní prostředí", který je určen především žákům a studentům. Multimediální CD-ROMy, jakož i další publikační výstupy ekocentra si budou moci zájemci u stánku zakoupit. Dalším výstupem tohoto projektu byl také cyklus popularizačních článků pro širokou veřejnost, který vysvětloval některé děje související s chemickou výrobou, jako je například flérování, a využitím produktů chemického průmyslu.

Ekocentrum se od roku 2000 zabývá monitoringem stavu životního prostředí v regionu, především monitoringem stavu ovzduší. Další jeho činností, která prozatím nemá v ČR obdoby, je informování o nestandardních událostech v průmyslových podnicích. "Kdokoli tak má možnost dovědět se o aktuálním dění v areálu rafinérsko-petrochemického komplexu buď na internetových stránkách ekocentra www.ecmost.cz nebo prostřednictvím bezplatné linky 800 195 342." uvedla Soňa Hykyšová, vedoucí mosteckého ekocentra. Informace získává ekocentrum bezprostředně z dispečinků průmyslových podniků. Informace slouží ekoporadcům jako jeden z podkladů pro informování obyvatel, případně při řešení stížností. Dalším zdrojem informací, které má ekocentrum k dispozici, jsou online data z měřicích stanic čistoty ovzduší a dále také výstupy z vlastního měření prováděného v případě potřeby mobilním měřicím vozem Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí.

"Mostecké ekocentrum se však nezaměřuje pouze na tuto problematiku. Poskytuje bezplatné ekoporadenství a realizuje vlastní environmentálně vzdělávací projekty s tématikou blízkou regionu, jako je například projekt Akta U - Po stopách uhlí a záhadných únosů žab. Od letošního roku se navíc ekocentrum zabývá také poradenstvím k programu Zelená úsporám." dodala Hykyšová. Tento projekt, který byl vytvořen za finanční podpory SFŽP a MŽP, podporuje kvalitní zateplování rodinných a bytových domů, náhradu neekologického vytápění za nízkoemisní zdroje na biomasu a účinná tepelná čerpadla, instalace těchto zdrojů do nízkoenergetických staveb a také výstavbu v pasivním energetickém standardu. Bezplatné poradenství k programu Zelená úsporám budou ekoporadci nabízet také na Dni otevřených dveří v areálu společnosti Unipetrol RPA.

Den otevřených dveří bude zahájen v sobotu 19. 6. 2010 v 9 hodin na parkovišti před hlavní administrativní budovou Unipetrolu RPA. Záštitu nad touto akcí v průmyslovém areálu převzalo město Litvínov. Pro děti i dospělé je připraven bohatý program včetně exkurzí přímo v areálu.

Více informací:
Internetové stránky ekocentra - www.ecmost.cz
Projekt Chemie a životní prostředí - www.ecmost.cz
Publikace "Akta U - Po stopách uhlí a záhadných únosů žab" - www.ecmost.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí