zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

U Salt Lake City praskl ropovod, způsobil ekologické škody

15.06.2010
Havárie
U Salt Lake City praskl ropovod, způsobil ekologické škody

Salt Lake City (USA) - Přes 300 ptáků se zamazalo ropou ze skvrny, která vznikla po prasknutí ropovodu v americkém státu Utah. Záchranářům se sice v neděli podařilo zastavit postup skvrny, který tak neznečistí Velké solné jezero, přesto ale ropa způsobila značné ekologické škody v jeho okolí. Informovala o tom agentura AP.

Únik ropy začal v noci na pátek, kdy prasklo podzemní potrubí nedaleko Salt Lake City. Surovina pronikla do potoka, který ji unášel k Velkému solnému jezeru. Poškozený ropovod úřady vypnuly až v sobotu, do té doby do přírody uniklo na 80.000 litrů ropy.

Od suroviny se zamazaly stovky ptáků, převážně hus a kachen. Do zasažené oblasti se totiž stahují, protože je zde velmi často krmí obyvatelé Salt Lake City ze břehů nebo z lodiček. Asi deset ptáků kvůli následkům znečištění ropou uhynulo.

Záchranáři zdůraznili, že škoda na životním prostředí by byla mnohem větší, kdyby ropa zasáhla Velké solné jezero. Tuto velkou vodní plochu totiž využívají tažní ptáci jako místo odpočinku, stravování a odchovu mláďat. Pokud by se jedovatá ropa dostala do jezera, zabila by mnoho z nich.

Společnost Chevron, která poškozený ropovod provozovala, se už zavázala uhradit všechny náklady spojené s likvidací následků ropné skvrny.

Spojené státy se v současnosti potýkají s obří ropnou skvrnou v Mexickém zálivu. Ta vznikla po výbuchu těžební plošiny a z vrtu na dně moře uniklo do vody přes sto milionů litrů ropy.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí