zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Americká armáda v Iráku zanechala tuny nebezpečného odpadu

15.06.2010
Odpady
Americká armáda v Iráku zanechala tuny nebezpečného odpadu

Americká armáda stahující se z Iráku za sebou zanechala tuny nebezpečného odpadu. Upozornil na to britský list The Times s tím, že takový postup je v rozporu s pravidly Pentagonu.

Podle americko-irácké dohody z předloňského listopadu odejdou všechny bojové jednotky USA ze země do konce letošního srpna. V zemi ale zůstane až 50 000 vojenských poradců a instruktorů, kteří budou dál připravovat irácké složky. Všichni Američané by pak zemi měli opustit do konce příštího roku.

Tajná zpráva Pentagonu z loňského roku podle Timesů zmiňovala, že americké jednotky v Iráku od invaze v březnu 2003 po sobě zanechaly pět tun nebezpečného odpadu. Podle deníku je to ale jen neúplný odhad. Brigádní generál Kendall Cox, který je v Iráku zodpovědný za infrastruktury a inženýrské sítě, uvedl, že řeší problém se 14 500 tunami oleje a olejem kontaminované zeminy.
Míchali nebezpečný odpad s recyklovatelným

Britský list uvedl, že americké firmy placené za recyklaci odpadů z vojenských základen se nebezpečného odpadu zbavují tím, že jej míchají s recyklovatelným. "Tohle se mi stalo, když jsem pracoval s takzvaným šrotem. Doktor mi řekl, že to způsobily chemikálie," řekl Abú Saíf z Falúdže, kterému práce s kovem zanechala na rukou puchýře.

Reportéři byli na různých místech v pěti provinciích a všude je podle nich situace podobná - na skládkách našli staré baterie, kanystry s kyselinami, nepotřebné motory a sudy, z nichž vytéká olej a další chemikálie. Kolem leží mrtvé krysy.

Postup je v rozporu s pravidly Pentagonu. Ta říkají, že nebezpečný materiál by měl být dopraven zpět do USA přes irácký přístav Um Kasr, anebo zrecyklován ve speciálních zařízeních na severu a západě země. Armádní mluvčí v Bagdádu Stephen Lanza uvedl, že si armáda problémy uvědomuje a snaží se je řešit.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí