zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jste lajdáci, slyšeli ropní magnáti v Kongresu USA

18.06.2010
Havárie
Jste lajdáci, slyšeli ropní magnáti v Kongresu USA

Všechny významné firmy těžící ropu ze dna Mexického zálivu mají velmi špatné a prakticky bezcenné plány pro případ havárie vrtu. Myslí si to členové amerického Kongresu, kteří ropné bossy včera vyslýchali.

Postupy pro stav nouze nejsou podle politiků u společností Exxon Mobil, ConocoPhillips, Chevron a Royal Dutch Shell o nic lepší než ty, které selhaly po havárii vrtné plošiny BP. "Jsou jako přes kopírák," zaznělo v Kongresu.

Předsedové energetického a ekologického podvýboru, Henry Waxman a Edward Markey, poukázali na to, že dokumenty vypracovala stejná firma. Ve čtyřech z pěti plánů je například uveden postup, jak před ropou chránit mrože. Ti přitom v Mexickém zálivu vůbec nežijí.

Výsledek slyšení je důležitý pro další budoucnost odvětví. Po havárii vrtu Deepwater Horizon bylo vyhlášeno moratorium na hlubokomořské vrty. Pokud nebude odvoláno, utrpí těžaři vážné ztráty. Nejvíc bude poškozena BP, dosavadní jednička v těžbě z hloubky.

BP se nově musí vyrovnat i s prudkým zhoršením ratingu o šest stupňů. Ratingová agentura Fitch nyní závazky BP hodnotí známkou BBB, což je jen dva stupně nad spekulativní kategorií.

AUTOR: Luděk Vainert
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí