zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologickou katastrofu v Mexickém zálivu možná vyřeší Kevin Costner

17.06.2010
Havárie
Ekologickou katastrofu v Mexickém zálivu možná vyřeší Kevin Costner

Ekologická katastrofa v Mexickém zálivu, kde stále uniká ropa z poškozeného vrtu společnosti BP, bude mít možná nezvyklé rozuzlení. S překvapivě jednoduchým řešením přišel americký herec Kevin Costner, známý z filmů jako Vodní svět nebo Tanec s vlky. Spolu s bratrem - vědcem sestrojili centrifugu na oddělování vody a ropy. Nápad na revoluční zařízení se zrodil už v roce 1989 po nehodě tankeru Exxon Valdez.

Každá centrifuga zvládne za minutu vyčistit skoro tisíc litrů vody. Oddělí z ní 99 procent ropy. Při optimálním výkonu každý stroj zvládne přímo na moři denně vyčistit až 2 tisíce barelů ropy.

To by znamenalo obrovskou úsporu času i materiálu. Při současné operaci totiž musí lodě každou chvíli vyprazdňovat nádrže na pobřeží, protože 90 procent nákladu tvoří voda a ropa jen 10 procent.

Společnost BP si po důkladných testech už objednala 32 těchto nových zařízení. Pokud se ukáže, že centrifugy jsou skutečně efektivní, mohly by se stát povinnou výbavou všech společností těžících ropu na moři.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí