zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve sběrném dvoře recyklují stavební odpad

22.06.2010
Recyklace
Ve sběrném dvoře recyklují stavební odpad

Nový sběrný dvůr vybudovala na podzim roku 2009 v Zašové na Valašsku stavební firma Mézl a Janíček ve spolupráci s obecním úřadem a zlínskou společností ENVIprojekt. Pro obec, kde dříve nebylo provozováno žádné místo sběru a výkupu odpadu, ani další zařízení pro nakládání s odpady, to byla významná událost.

Areál, který podnikatelé dnes již úspěšně provozují, je vybaven standardním zařízením pro umístění veškerých vytříděných složek komunálního odpadu včetně nebezpečného. K tomuto účelu ve sběrném dvoře slouží 11 velkoobjemových kontejnerů, deset 240litrových plastových nádob, deset plastových sudů o objemu 120 a 220 litrů. Jsou tam rovněž umístěny dva kontejnery na zářivky, jedna nádoba na baterie a jeden plastový box o objemu 500 litrů.

Firma Mézl a Janíček ze svých podnikatelských zdrojů přispěla zhruba deseti miliony korun na výstavbu areálu včetně pořízení moderní technologie na recyklaci stavebních a demoličních odpadů. Investiční záměr se zašovským podnikatelům a obecnímu úřadu podařilo uskutečnit díky podpoře z Operačního programu Životní prostředí, prioritní osy 2.4., oblasti 2.4.1 Zkvalitnění nakládání s odpady. Dotace pokryla 85 % výdajů na výstavbu a nákup technologie pro sběrný dvůr. Celková investice si vyžádala 6,5 milionu korun.

Kontejnerová drticí jednotka s magnetickým separátorem, dopravníkem, pásovou vahou a mobilní třídicí jednotkou je v provozu již od loňského podzimu. Při plném vytížení jednotka může ročně zpracovat až 60 tisíc tun odpadů. Zařízení slouží občanům i firmám z obce Zašová včetně její místní části Veselá.

>>Připravujeme uzavření smlouvy s obcí Střítež nad Bečvou. Jsme připraveni recyklovat i stavební a demoliční odpad z nedalekých obcí Hrachovec, Krhová, Vidče a také z okolních měst Zubří, Rožnova pod Radhoštěm a Valašského Meziříčí. Naší snahou je, aby drticí jednotka byla neustále v provozu. Aby ji k recyklaci objemného materiálu ze staveb a demolic využívalo co nejvíce stavebních firem. V areálu máme dostatečné prostory pro návoz materiálu ke zpracování. Získaný recyklát úspěšně používáme při výstavbě chodníků apod.,

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí