zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stát vytáhne z ČEZ téměř 20 miliard korun

25.06.2010
Energie
Politika
Stát vytáhne z ČEZ téměř 20 miliard korun

Do státní pokladny letos přiteče ze zisku elektrárenské společnosti ČEZ 19,8 miliardy korun. Valná hromada totiž podle informací HN nakonec příští úterý schválí výplatu dividendy ve výši 53 korun na akcii.

Celkem tak ČEZ vyplatí svým akcionářům 28,5 miliardy korun. V rozhovoru pro HN to včera potvrdil ministr financí Eduard Janota, jehož úřad spravuje zhruba sedmdesátiprocentní státní podíl v této firmě a na valné hromadě tak bude mít rozhodující slovo.

Kvůli volbám se letos termín valné hromady ČEZ posunul, aby o výši dividendy mohli rozhodnout jejich vítězové. A podle informací HN také Janota návrh konzultoval se zástupci vznikající koalice.

Peníze, které stát získá, půjdou na tzv. privatizační účet, z nějž se financuje odstraňování ekologických škod, dopravní stavby a měla by se na něm tvořit rezerva pro penzijní reformu. Janota v této souvislosti upozorňuje, že právě dividenda z ČEZ je v podstatě jediným příjmem tohoto účtu. Navíc se podle něho bude v příštích letech spíše snižovat, neboť ČEZ bude čelit sílící konkurenci na energetickém trhu a potřebuje kumulovat peníze na plánované rozšíření jaderné elektrárny v Temelíně.

Právě dnes také mají zájemci o výplatu dividendy poslední příležitost k nákupu akcií ČEZ. Převod akcií totiž obvykle trvá tři pracovní dny a v pondělí 28. června přeruší SCP kvůli převodu evidencí dat do centrálního depozitáře vypořádání obchodů s cennými papíry.

AUTOR: Jaroslav Plesl

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí