zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tepelná čerpadla a soláry s lepšími podmínkami

29.06.2010
Energie
Solární energie
Tepelná čerpadla a soláry s lepšími podmínkami

Program Zelená úsporám se podpisem dodatku č. 1 ke směrnici změnil především v oblasti C, tedy využití obnovitelných zdrojů energie.

Nově otevřel možnost dotace pro tepelná čerpadla technologie vzduch-vzduch a rozlišil také výši dotace u čerpadel podle toho, zda jsou nebo nejsou vybavena invertorem nebo akumulační nádrží. U solárních kolektorů určených pro přípravu teplé vody a pro přitápění se pak snížily parametry na požadované hodnoty dosažených solárních zisků.

Podpora pro nový typ čerpadel a nové výše dotací

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch musí být vybaveno invertorem a mít minimální topný faktor o hodno-
tě 3,7 při teplotní charakteristice A7/A20. U instalace tepelných čerpadel ­vzduch-vzduch s invertorem do novostavby je požadováno, aby vypočtená měrná roční potřeba tepla na vytápění budovy nepřesáhla hodnotu 55 kWh/m2 podlahové plochy.

Dosažení této hodnoty bude povinné také při instalaci všech typů dotovaných čerpadel a nízkoenergetických zdrojů na biomasu do novostaveb dokončených po 1. lednu 2011.

Program také nově rozlišuje výši dotace u čerpadel podle toho, zda jsou nebo nejsou vybavena invertorem nebo akumulační nádrží.

Úprava podmínek u solárních kolektorů

U solárních kolektorů určených pro přípravu teplé vody a pro přitápění se snížily parametry na požadované hodnoty dosažených solárních zisků. Došlo zejména ke snížení celkové hodnoty vypočteného ročního solárního zisku pro rodinný dům a na jednu bytovou jednotku v bytovém domě:

Podmínkou pro poskytnutí dotace dosažení vypočteného ročního solárního zisku je při reálném využití alespoň 350 kWh/m2 plochy apertury kolektoru (v případě systémů pouze pro přípravu teplé vody) nebo 280 kWh/m2 plochy apertury kolektoru (v případě systémů pro přípravu teplé vody a na přitápění) a celkem 1100 kWh pro instalaci na rodinném domě, nebo celkem 750 kWh na jednu bytovou jednotku, která je na systém napojena, pro instalaci na bytovém domě. U instalace, která slouží zároveň k přitápění, se požadované hodnoty vypočteného ročního solárního zisku pro celou instalaci zvyšují 1,3krát.


Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí