zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový prales na Ještědském hřebeni se rozrostl o 10 hektarů. Na zakoupení nových pozemků přispěla ve sbírce i veřejnost.

04.07.2010
Příroda
Les
Nový prales na Ještědském hřebeni se rozrostl o 10 hektarů. Na zakoupení nových pozemků přispěla ve sbírce i veřejnost.

Unikátní projekt ve střední Evropě "Nový prales" se rozrůstá na další pozemky. Občanskému sdružení Čmelák - Společnost přátel přírody se podařilo ke stávajícím 25 hektarům lesa přikoupit dalších deset. Pozemky se nacházejí na jižních svazích Ještědu mezi Pláněmi pod Ještědem a Prosečí. Projekt, jehož cílem je vytvoření původního druhově pestrého pralesa, tak má větší šanci na úspěch, protože pět lesních pozemků se začíná propojovat dohromady.

Na pozemcích Nového pralesa dříve rostly převážně jen smrky. Na původní louky je sem v šedesátých letech 20. století vysázel člověk a vytvořil tak umělou smrkovou monokulturu. V takovém "lese" toho kromě jehličí a mechu moc nenajdete a spíš než o lese by se na mnoha místech dalo mluvit o smrkové poušti. Tento stav se rozhodl Čmelák -- SPP změnit a v roce 2004 začal budovat "Nový prales", říká mluvčí sdružení Martin Benda: "Nejdříve byl porost prosvětlen prořezáním smrků a do připravených míst bylo dosazeno více než 30 000 sazenic buků, jedlí, klenů, mléčů, jasanů, jilmů a ptáčnic. Tyto stromky sázela veřejnost během exkurzí, dobrovolníci z celého světa, ale i odsouzení v tzv. alternativních trestech. Stejné druhy stromů budeme postupně sázet také na nově získané části lesa."

Nový prales dnes tvoří pět pozemků o celkové rozloze 35 hektarů. Cílem je tyto plochy postupně propojit v jediný, druhově pestrý a ekologicky plnohodnotný les, kde vedle sebe budou růst staleté stromy! i tisíce mladých semenáčků, říká vedoucí Čmeláka Jan Korytář a dodává: "Z projektu mám stejnou radost jako účastníci našich exkurzí, kteří se mohou přesvědčit na vlastní oči, jak se za několik let může změnit téměř mrtvý les v místo plné života. Věřím, že zde jednou skutečně bude stát prales a byl bych osobně rád, kdyby se v pestré lesy změnila také podstatná část monokultur v českých lesích. Doufám, že náš projekt inspiruje některé lesníky a vlastníky lesa ke změně pohledu na hospodaření v lese."

Na nákup nových pozemků jsme získali peníze z veřejné sbírky, kterou jsme odstartovali v roce 2007 a ukončili v květnu letošního roku. "Veřejnost přispěla na vznik pralesa celkem částkou 1 911 546 Kč", říká mluvčí sdružení Martin Benda a dodává: " Velký úspěch jsme měli s dárkovými certifikáty, jejichž koupí jste mohli své blízké obdarovat několika desítkami metrů čtverečních budoucího Nového pralesa. Takový patronát se stal oblíbeným vánočním dárkem". Největší část peněz ze s! bírky byla určena na nákup pozemků na Ještědském hřebenu. Fina! nce z na dačních ani státních zdrojů totiž nelze na nákupy pozemků využívat, a proto je veřejná sbírka pro úspěch projektu klíčová. Sbírka ale byla využita na nákup materiálu, opravy oplocení proti okusu sazenic, výsadbu sazenic a další lesnické práce.

Kontaktní osoba: Mgr. Martin Benda
Telefon: 777 749 335
E-mail: martin.benda@cmelak.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí