zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Se stavem životní prostředí je spokojeno stále víc Čechů

02.07.2010
Obecné
Se stavem životní prostředí je spokojeno stále víc Čechů

Praha - Se stavem životního prostředí v Česku je podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) spokojeno stále více lidí, pozitivních hodnocení přibývá od roku 2006. Letos v květnu vyjádřily spokojenost s ekologickou téměř tři pětiny obyvatel, oznámilo dnes CVVM. Kritičtější hlasy podle něj zaznívají tradičně z větších měst a z krajů zvláště zasažených průmyslovou výrobou - hlavně z Moravskoslezského kraje a ze severozápadu Čech.

V uplynulých čtyřech letech přibylo také lidí, kteří chválí péči o životní prostředí, uvedlo CVVM. Nejúspěšněji se podle průzkumu starají o ekologii obce a ekologické organizace. Důvěra v obecní úřady v otázkách ekologie ale meziročně poklesla. Málo aktivity podle průzkumu vyvíjí vláda a krajské úřady. Zcela nejhorší pozici v tomto ohledu lidé přiřadili úsilí parlamentu.

Od posledního loňského průzkumu zaznamenal CVVM nárůst počtu lidí, kteří vyjádřili nespokojenost s životním prostředím v bezprostřední blízkosti bydliště. Zatím se ale jedná spíš o názorový výkyv než o dlouhodobý trend, uvedlo CVVM.

Nejlepší podmínky pro život mají obyvatelé na severovýchodě Čech, tedy v Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji, dále na Vysočině a v Jihomoravském kraji a na střední Moravě. Jako špatné hodnotí životní prostředí obyvatelé Moravskoslezského, Karlovarského a Ústeckého kraje.

Více než polovina lidí podle průzkumu pociťuje nedostatek informací o životním prostředí, opačného názoru jsou stabilně dvě pětiny především vzdělaných obyvatel. Za nezávažnější ekologické problémy považují dotázaní znečištění pitné vody a hromadění odpadů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí