zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Austrálie chce české autovýrobce, nabízí miliardy dolarů

08.07.2010
Ekologická auta
Austrálie chce české autovýrobce, nabízí miliardy dolarů

Australská vláda hodlá přilákat české firmy a jejich moderní technologie pro výrobu aut i autodílů.

Čtvrtinu nákladů uhradí australská vláda české firmě, která v Austrálii zavede moderní ekologickou výrobu v oblasti automobilového průmyslu. To je jedna z nabídek, kterou českým podnikatelům 16. července v Praze přednese Steve Bracks, vládní zmocněnec australské vlády pro automobilový průmysl.

"Pro podporu moderní ekologické výroby je určen Green Car Innovation Fund, čili Fond pro inovace v oblasti ekologických aut, disponující pro období deseti let částkou 1,1 miliardy australských dolarů, tedy asi dvaceti miliard korun. Fond je určen výrobcům automobilů a dílů i vědcům na vývoj a komercializaci technologií, které snižují spotřebu paliva a emise skleníkových plynů," vysvětlil Jan Brejcha, obchodní manažer organizace Austrade Prague, která je vládní agenturou podporující obchod a investice.

Fond je jednou částí vládního programu New Car Plan for a Greener Future (Nový automobilový plán pro zelenější budoucnost), na který australská vláda na období 2008 až 2021 vyčlenila šest miliard australských dolarů, asi 108 miliard korun.

Dotací z tohoto programu už využila řada výrobců. Jedním z nich je Toyota Australia, která v přepočtu 630 milionů korun využila na zavedení výroby hybridního vozu Toyota Camry v Austrálii.

Společnost General Motors Holden získala v přepočtu 2,7 miliardy korun na výrobu australské verze globální platformy malého vozu Delta. Ford Australia dostal 756 milionů korun na výrobu motoru EcoBoost pro automobily Falcon.

Nemusí jít jen o rozsáhlé a nákladné výroby. Australská firma SMR Automotive například získala v přepočtu 43 milionů korun na výrobu nových zpětných zrcátek se sníženou hmotností. Jedná se o pilotní projekt, který má při spuštění pokrýt asi osm procent celosvětové poptávky.

"Austrálie je jednou z patnácti zemí, které mají komplexní strukturu automobilové základny, dostatečnou k výrobě automobilů, jejich navržení a potřebnou vědecko-výzkumnou základnu. Tamní podniky mají rozsáhlé zkušenosti v technologiích výroby plynů LPG a CNG pro pohon aut. Steve Bracks se chce v Česku seznámit i s výrobou elektromobilů, uvažuje se i o investicích australských automobilových podniků v České republice," připomněl Brejcha.

Steve Bracks přijede do Prahy z Německa, kde bude nabízet spolupráci tamním automobilkám a výrobcům autodílů. V Česku bude jednat se Sdružením automobilového průmyslu.

"Čekáme, jaké konkrétní nabídky Steve Bracks přiveze, Austrálie je přece jen vzdálený kontinent. Možné by bylo vytvoření určitých klastrů se zaměřením na spolupráci na světových trzích, nejen v Austrálii nebo jen v Evropě," řekl Antonín Šípek, ředitel Sdružení automobilového průmyslu České republiky.

Australský automobilový emisar Steve Bracks byl do roku 2007 premiérem státu Victoria s hlavním městem Melbourne. Za jeho osmiletého působení v pozici premiéra se ve státě Victoria průmyslová výroba výrazně zmodernizovala a zvýšila.

V roce 2008 jeho zkušeností využila centrální australská vláda a jmenovala jej koordinátorem strukturálních změn automobilového průmyslu v celé Austrálii. Loni klesla výroba aut v Austrálii o třetinu na 227 tisíc vozů, v Česku vzrostla o tři procenta na 975 tisíc vozů.

AUTOR: Vladimír Kaláb
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí