zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

České řeky zažijí nápor. Na vodu vyrazí 130 tisíc lidí

16.07.2010
Voda
Ekologická dovolená, cestování
České řeky zažijí nápor. Na vodu vyrazí 130 tisíc lidí

České řeky letos zažijí nebývalý nápor vodáků. Na vodu se vypraví až 130 tisíc lidí, což je o téměř pětinu více než loni, odhaduje analytická společnost Mag Consulting na základě průzkumu, který provedla v uplynulých dnech.

"Po přechodném poklesu v roce 2008 dochází opět od loňska k nárůstu," uvedl ředitel Mag Consulting Jaromír Beránek. Vývoj na řekách má podle něj několik příčin, z nichž nejdůležitější je nepřímá úměra s vývojem ekonomiky. "Když se ekonomice daří a lidé mají peníze, jedou na dovolenou do zahraničí, což byl případ rekordního roku 2008. Naopak loni a letos hledají lidé levnější alternativy dovolené v tuzemsku," uvedl Beránek.

Řeky  a pěkné počasí letos lákají do člunů.Půjčení kanoe s pádly a barelem na osobní věci stojí zhruba 200 korun za den, zapůjčení raftu pro osm osob přijde partu vodáků denně na 700 korun. Za jednu noc pod stanem v kempu zaplatí vodáci zhruba 30 korun. Ceny se od minulých let zásadně neliší. Největší položkou v nákladech na říční dovolenou tak často bývá alkohol.

Zájem o řeky je dán kromě ekonomiky i demografickým vývojem. Podle průzkumu jezdí na vodu především party studentů a mladé rodiny s jedním dítětem. Rodiče často brázdili řeky za studentských let a nyní se s potomkem vracejí. Asi deset procent plavidel tvoří rafty, kde jsou často k vidění i tři rodinné generace.

Sjíždění řek je tradiční formou české dovolené; poslední dobou se však letní řeky podobají dálnicím. Nejoblíbenější rekreační vodní cestou je tradičně horní Vltava a Ohře. Oblíbené jsou také Berounka s Lužnicí a Otavou, méně se sjíždí Morava. "Odvrácenou stranou masového vodáctví jsou černá tábořiště, která letos vznikají v nebývalé míře," upozornil Beránek.

Foto: Robert Sedmík

Zdroj: Týden

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí