zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Turisté soutěží o nejlepší zážitek s divokými šelmami

17.07.2010
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Turisté soutěží o nejlepší zážitek s divokými šelmami

Snědl vám medvěd svačinu? Potkali jste na výletě tři rysátka? Stopovali jste s dětmi vlky? Hnutí DUHA vyhlašuje soutěž o nejzajímavější dovolenkový zážitek s velkými šelmami.

Vzácné velké šelmy - vlci, rysi a medvědi - se vrací do českých hor, ale často je zabíjejí pytláci. Ilegální lovci střílí odhadem desítky rysů ročně. Hnutí DUHA a Českomoravská myslivecká jednota společně nabízejí odměnu sto tisíc korun za informace, které povedou k dopadení a usvědčení pytláka.

Do konce října může každý zaslat svůj příběh, reportáž či úvahu doplněné vlastními fotografiemi nebo kresbami na adresu soutez@selmy.cz nebo do kanceláře Hnutí DUHA. Zájemci najdou podrobnosti najdou na webu www.selmy.cz

Soutěžící můžou popsat své vlastní setkání či setkání někoho blízkého s medvědem hnědým, vlkem či rysem ostrovidem. Pravidelní návštěvníci míst, kde jsou velké šelmy doma již dlouhá léta a lidé s nimi umějí vycházet, mohou vyprávět, jak se lidé přizpůsobují šelmám či naopak. A vítána jsou i svědectví, jak místní obyvatelé reagovali, pokud se rys, vlk či medvěd objevili v regionu náhle a nečekaně.

Soutěžní příspěvky mohou popisovat zážitky z České republiky či jiné země.

Nejlepší příspěvky bude vybírat komise složená z osobností, které se ochraně nejen velkých šelem dlouhodobě věnují. Patří mezi ně zooložka CHKO Beskydy Dana Bartošová, spisovatelka a bioložka Věra Koutecká, malíř a zoolog Ludvík Kunc, spisovatel a cestovatel Jaroslav Monte Kvasnica, zástupce ČSOP Radhošť František Šulgan a předsedkyně Hnutí DUHA Kateřina Ulmanová.

Tři výherci dostanou například knihu Posledná pevnosť, která vypráví o medvědech v Tatrách, filmy Strážca divočiny a Vlci v Lužici či mikiny a trička z biobavlny s motivy vlků.

Miroslav Kutal z Hnutí DUHA řekl:
I na poměrně lidnatém kontinentu jako je Evropa žijí tisíce vlků, rysů nebo medvědů. Denně patrně dochází k desítkám setkání lidí a divokých šelem, aniž by končily konfliktem nebo byly vůbec lidmi zaznamenány. Doufáme, že soutěž přinese alespoň střípky z těchto setkání nebo nové příběhy, které soužití lidí a velkých šelem doprovázejí. Nejlepší a nejzajímavější příspěvky vybere odborná porota a budou odměněny hodnotnými cenami."

Kontakt:
Miroslav Kutal, Hnutí DUHA, telefon 728 832 889, email miroslav.kutal@hnutiduha.cz
Jan Stýskala, Hnutí DUHA, telefon 608 582 036, email jan.styskala@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
ASIO, spol.s r.o.
28
7. 2017
28.7.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
7
8. 2017
7-11.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
14
8. 2017
14-18.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Bílé Karpaty (hranice ČR/SR tábor Polana - Vrbovce/Javorník)
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí