zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Elektrický Survolt na závodní dráze

18.07.2010
Ekologická auta
Elektrický Survolt na závodní dráze

Citroën Survolt, který se představil na ženevském autosalonu, se objevuje jako závodní stoprocentně elektrický vůz, za jehož volant usedne v Le Mans zkušená Vanina Ickx, dcera slavného Jacky Ickxe.

Díky elektrickému pohonu se snoubí sportovnost, výkonnost i šetrný přístup k životnímu prostředí. Výsledkem specifického vývoje je kompaktní vůz (délka 385 cm, šířka 187 cm a výška 120 cm), který je opatřen trubkovým podvozkem, rovnou spodní částí s extraktorem a karbonovou karoserií, díky čemuž se z něj stal skutečně závodní elektrický vůz.


Vůz pohánějí dva elektrické motory s kombinovaným výkonem 300 k při 0 - 5000/min, dosahuje vynikajících výkonů a maximální rychlosti 260 km/h. Díky nízké hmotnosti 1150 tun dokáže překonat při zrychlení z 0 na 100 km/h hranici 5 sekund a zrychlení s pevným startem 1000 m za 22 sekund.


Pomocí dvou lithium-iontových baterií, z nich každá váží 140 kg a má kapacitu 31 kW, vůz ujede přibližně 200 km. Je možné je nabít za pouhé 2 hodiny po připojení ke speciální vnější svorce nebo za 10 hodin po připojení do běžné sítě o napětí 220 V. Díky tomuto technologickému řešení, které je ve světě automobilových závodů velice vzácné, nabízí Citroën novou vizi automobilu, naprosto nový pohled zaměřený na kreativitu a technologii.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí