zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Policie: Za ekologickou havárii na Bílině mohou pracovníci chemičky

15.07.2010
Havárie
Policie: Za ekologickou havárii na Bílině mohou pracovníci chemičky

Most - Mostecká policie uzavřela po půl roce vyšetřování rozsáhlé vánoční ekologické havárie na řece Bílině. Znečištění vodního toku směsí pyrolýzních benzínů, která unikla do vody z chemického komplexu společnosti Unipetrol RPA, mají zřejmě na svědomí 3 pracovníci chemičky.

"Muže ve věku 51, 52 a 60 let policejní komisař obvinil z přečinu ohrožení a poškození životního prostředí. Hrozí jim peněžitý trest, zákaz činnosti nebo odnětí svobody až na šest měsíců," sdělila v úterý mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Nezavřeli čerpadlo

Směs benzinů vytekla z provozu Petrochemie 23. prosince a zamořila řeku v délce několika kilometrů.. Hasiči postavili na Bílině více než 10 norných stěn od chemičky až po ústecké Trmice. Stopy uniklé látky se totiž objevily až v Labi.

Podle policejního vyšetřování za celou ekologickou havárii může nedbalost pracovníků v provozu Petrochemie. "Muži nezaznamenali chod akumulačního kalového čerpadla, čímž došlo k čerpání směsi benzinů do přepadu bazénu a následně do dešťové kanalizace, která vedla do řeky," popsala, jak mělo k úniku dojít, Světláková.

Laicky řečeno se údajně dotyční nepřesvědčili, jestli je čerpadlo v jedné z jímek vchodu nebo zastaveno. "Kontrola se dělá při pravidelných obchůzkách, které pracovníkům ukládá jedna z podnikových směrnic. Pravděpodobně tuto směrnici nedodrželi," doplnil mluvčí společnosti Unipetrol RPA Jan Martínek.
Hrozí pokuta

Podle analýz Povodí Ohře byly během znečištění v řece až tisícinásobně překročeny přípustné limity. V tehdejších odebraných vzorcích vody se objevily nebezpečné látky jako jsou benzen, toluen, xylen, styren a naftalen. Následkem toho uhynuli v Bílém potoce i Bílině ryby. Společnosti RPA hrozí za ekologickou havárii vysoká pokuta.

"Pokuta může být uložena v řádu milionů korun," řekla již dříve Deníku ředitelka ústecké pobočky České inspekce životního prostředí. Podle mluvčí Martínka společnost však dosud žádnou sankci nedostala.

Denik.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí