zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vejsplachy na Trutnovsku se stanou přírodní památkou

17.07.2010
Chráněná území
Vejsplachy na Trutnovsku se stanou přírodní památkou

Vejslpachy na Trutnovsku se stanou další přírodní památkou v Královéhradeckém kraji, s přípravou vyhlášení přírodní památky dnes souhlasili radní hradeckého kraje. Na lokalitě v krkonošském podhůří se vyskytují některé ohrožené druhy rostlin a živočichů, informoval dnes ČTK Jiří Hošna z tiskového oddělení hejtmanství.

"V lokalitě Vejsplachy, která leží v katastrálním území Vrchlabí, se dosud vyskytuje početná populace zvláště chráněných ohrožených druhů rostlin - prstnatce májového a vachty trojlisté. Žijí a rozmnožují se tu i některé zvláště chráněné druhy živočichů, zejména ptáků," uvedl krajský radní pro životní prostředí a zemědělství Jan Tippner. Památka bude sloužit také pro ekologickou výchovu, osvětu a vzdělávání veřejnosti.

Po vyhlášení přírodní památky nebude možné v lokalitě Vejsplachy bez souhlasu příslušného orgánu ochrany přírody například nově stavět, používat chemické prostředky, zřizovat skládky jakýchkoli materiálů či vyznačovat cyklistické stezky a turistické cesty.

V Královéhradeckém kraji je dosud vyhlášeno přes 60 přírodních památek a rezervací. Mezi naposledy krajem vyhlášené přírodní památky patří například lokalita U Čtvrtečkova mlýna na Rychnovsku nebo Hřídelecká hůra na Jičínsku.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí