zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odolný a ekologický bambus

18.07.2010
Ekologické stavění, bydlení
Odolný a ekologický bambus

Přestože bambus rozhodně není mezi materiály využívanými k výrobě podlah nováčkem, pro některé investory v našich končinách stále ještě novinkou je. A přitom jde o dřevinu s obrovským potenciálem - je extrémně odolná, trvanlivá, šetrná k přírodě i peněžence investora. Z ekologického hlediska se o bambusu často hovoří jako o rostlině budoucnosti.

Zatímco tradiční tvrdé dřevo zraje v lesích desetiletí, se dřevem z bambusu je možné pracovat již po pěti letech. V tabulce tvrdosti dřevin podle Brinella se navíc tato dřevina ukazuje jako dvakrát tvrdší než dub, což ji předurčuje stát se konkurentem všech obvyklých zástupců smíšeného lesa.

Za netradiční design si navíc není třeba připlácet, podlahy z bambusu mohou dokonce ve srovnání se zmiňovaným dubem nabídnout příznivou cenu. Kromě vhodnosti dekoru v kombinaci se zvoleným vybavením v dané místnosti, není použití bambusu jako podlahové krytiny nijak omezeno. Vzhledem k vysoké odolnosti vůči tření a oděru může být bez obav využita i na tak frekventovaných místech, jako jsou chodby nebo vstupní haly.

Bambus má zajímavou, nepravidelnou kresbu, která může být potlačena, nebo naopak zdůrazněna. Nejodvážnější investoři mohou zvolit velmi originální dekor "zebra". Horizontální uspořádání více zdůrazňuje původní kresbu materiálu s kolínky, vertikální pak užší rovnoběžné linie. Zajímavý je i fakt, že rozmanitá paleta základních dekorů nevznikla chemicky, ale je odrazem stáří rostliny a lokálních geografických podmínek. Bambus se nejčastěji používá k výrobě masivních nebo dvouvrstvých parket. Další možností mohou být klasické třívrstvé dílce se zámkovým spojem nebo bez něj. Populární jsou také mozaiky s vysokou užitnou tloušťkou 20 milimetrů.

Zdroj foto: Abrasiv

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí